Bloomberg: Защо съхранението на газ в Европа става все по-притеснително

Запасите от природен газ в Европа са внимателно наблюдаван показател, откакто нахлуването в Украйна предизвика драматичен спад в руските доставки за региона. Мрежата от газови хранилища в Европейския съюз е втората по големина в света след САЩ и се превръща във все по-важен буфер срещу сътресения в доставките и скокове на цените. Тъй като Москва намали притока на газ по тръбопроводите, ЕС успя да избегне криза в доставките през зимата, като ограничи общото търсене на газ и увеличи вноса на втечнен природен газ от САЩ, Катар и дори Русия, пише Bloomberg.

Но 2025 г. може да увеличи натиска. Неблагоприятните климатични условия накараха Европа да изразходва по-бързо своите газови резерви през зимата, а сезонните ценови разлики се обърнаха, за да направят нерентабилно попълването на запасите през лятото. Въпреки че опасенията на търговците относно предлагането започнаха да намаляват, те остават нащрек, тъй като над пазара витае несигурност.

Ако бъде постигнато мирно споразумение между Русия и Украйна, това би могло да съживи транзита на газ по този маршрут за Европа. Дали ЕС ще се върне към вноса на руски тръбопроводен газ, предстои да разберем. Малко вероятно е блокът да иска да отстъпи контрола върху енергийната си сигурност обратно на Москва.

Европа разчита на своите газови запаси през зимата, когато средното потребление се удвоява, тъй като отоплението се увеличава. Въпреки че доставчиците на газ на континента - от Норвегия и Алжир до Катар и САЩ - обикновено увеличават производството си до максимални нива, това не е достатъчно, за да се отговори на повишеното търсене.

В резултат на това съхраняваният в хранилищата газ покрива около 30% от дневните нужди на ЕС през зимата. Този дял може да достигне до 50 % в най-студените дни, особено ако скоростта на вятъра е ниска и производството на електроенергия от възобновяеми източници спада. 

Ситуацията е обратна през лятото, когато дневните нужди от газ са по-малки. Търсенето на енергия от климатици все още е сравнително слабо в Европа в сравнение със САЩ или Азия. И въпреки че производителите на горива използват топлия сезон за поддръжка и ремонтни дейности, а световното производство спада, в Европа все още има свръхпредлагане. То може да се инжектира в подземни обекти.

Точният обем зависи от цените на газа и от търсенето на други места, например в Азия и Латинска Америка. Излагането на Европа на динамиката на световния газов пазар се е увеличило драстично след масовото намаляване на доставките на Русия за региона през 2022 г.

Енергийната криза, предизвикана от нахлуването на Русия в Украйна, накара ЕС да въведе правно обвързващи цели за съхранение на газ в целия блок от 2022 г. нататък. Това трябваше да гарантира сигурността на доставките.

До 1 ноември запасите трябва да бъдат запълнени на поне 90%, а през февруари, май, юли и септември трябва да бъдат изпълнени и междинни етапи. Междинните цели са различни за отделните държави членки в зависимост от размера на техните резервоари за съхранение и нивата на потребление.

Ако президентът на САЩ Доналд Тръмп успее да сключи мирно споразумение между Русия и Украйна, има вероятност споразумението за транзит да бъде възобновено. Но е трудно да си представим, че Европа ще се върне към нивото на внос на руски газ, наблюдавано преди войната.

Междувременно Европейската комисия (ЕК) трябва да предложи удължаване на срока за изпълнение на целите за съхранение на газ до 2027 г. Това ще трябва да бъде обсъдено от Европейския парламент и представителите на държавите членки на блока в Съвета на ЕС, като всяка от тях има право да предложи свои собствени изменения, за да помогне за окончателното оформяне на закона. Националните правителства са готови да използват тази възможност, за да поискат повече гъвкавост, като някои от тях вероятно ще поискат по-свободни условия за тази година.

Няма непосредствена заплаха Европа да изчерпи количествата газ, но има опасения относно темпото на зареждане на хранилищата, необходимо за готовност за следващата зима. 

Опасенията за това как Европа ще попълни своите хранилища доведоха до рязък ръст на цените на летните договори за доставка на газ и доведоха до двугодишен връх на 10 февруари. На свой ред сметките за енергия останаха високи, което удължава болката на европейските домакинства и предприятия, точно когато рисковете от рецесия отново са във фокуса на вниманието на страни като Германия и Обединеното кралство.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков