NYT: САЩ са предложили на Украйна по-добро споразумение за минералните ресурси

Украйна и Съединените щати се доближават до подписването на споразумение за украинските минерални ресурси. Новата версия на документа е по-добра от предишните, но все още не съдържа гаранции за сигурност за Украйна, пише The New York Times.

Двама информирани източника казаха на изданието при условие за анонимност, че преговорите все още продължават към понеделник вечерта. Следователно условията на споразумението, което не е окончателно, все още могат да се променят.

Проектът на украинско-американското споразумение вече не съдържа изискването Украйна да се ангажира да предостави на САЩ 500 милиарда долара приходи, получени от природни ресурси. Освен това Украйна няма да бъде задължена да възстановява двойно цената на бъдещата американска помощ, което беше едно от условията на предишния проект.

Но версията, получена от NYT, показа, че Съединените щати не предлагат гаранциите за сигурност за възпиране на по-нататъшна руска агресия, които Украйна поиска.

Въпросът за минералните богатства е свързан със спорове за военната и финансова помощ на САЩ за Украйна и за това как да се сложи край на войната. Зеленски каза, че Украйна трябва да има западно оръжие и подкрепа във всяко мирно споразумение, за да предотврати бъдещо руско нападение, докато Тръмп настоя, че войната трябва да приключи бързо, без да предлага такива гаранции за сигурност.

Според условията на проектоспоразумението Украйна ще се откаже от половината от приходите си от бъдеща монетизация на природни ресурси. Тези приходи ще бъдат разпределени във фонд, в който Съединените щати ще имат максималния процент финансов интерес, разрешен от законодателството на САЩ, но не непременно всички. Фондът ще реинвестира приходите в Украйна - въпреки че остава неясно какъв процент. В него също се казва, че Съединените щати ще продължат своята дългосрочна подкрепа за икономическото развитие на Украйна.

NYT отбелязва, че споразумението за ресурсите ще позволи на Тръмп да твърди, че е получил голяма финансова изгода за Съединените щати, но в същото време Украйна може да загуби собствените си пари, необходими за отбраната. 

„Без одобрението на Украйна за потенциално споразумение, Тръмп няма да може да бъде великият миротворец, за който се представя. Той ще изглежда като президент, който не може да изпълни обещанието си. Той се нуждае от Зеленски, за да изпълни тази мироопазваща мисия“, коментира пред изданието Алена Гетманчук, избрана от Зеленски за следващия посланик на Украйна в НАТО.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков