Италия отхвърля идеята за изпращане на европейски войски в Украйна: "Това не е най-ефективното решение"

снимка: governo.it
Джованбатиста Фацолари

Изпращането на европейски войски в Украйна "не е най-ефективното решение". Това каза служител на италианското правителство във вторник, в момент, в който френският президент Еманюел Макрон и британският премиер Киър Стармър се застъпиха за изпращане на мироопазващи войски в Украйна в случай на споразумение за прекратяване на огъня с Русия.

"Това е хипотеза, която Франция поддържа от дълго време. Но Италия не го смята за най-ефективното решение. Доколкото си спомням, никога не е имало международна намеса между две армии от такъв мащаб. Има над един милион въоръжени войници и в двата лагера", заяви Джованбатиста Фацолари, заместник-секретар на италианския премиер Джорджия Мелони, цитиран от агенция EFE и Digi24.

"Но, ако това беше международна мисия в мирен контекст под чадъра на ООН, тогава дискусията щеше да е различна", уточни той.

Реакцията му идва, след като крайнодясната партия Лига, която е част от управляващата коалиция в Рим, се обяви категорично против изпращането на италиански войници като част от мироопазващ контингент в Украйна.

Преди това други италиански правителствени източници определиха като "напълно изфабрикувани" медийни съобщения, че правителството, ръководено от Джорджа Мелони, обмисля изпращането на войски в Украйна, като поясниха, че не съществува подобен дебат в правителственото мнозинство.

Френският президент Еманюел Макрон и британският премиер Киър Стармър настойчиво обсъждат темата за изпращане на мироопазващи войски в Украйна като гаранция за сигурността страната, въпреки че Русия заяви, че се противопоставя на присъствието на чужди войски на украинска територия.

Според западни медии Франция и Великобритания дори са изготвили план за изпращане на около 30 000 войници в Украйна като част от мироопазващи сили. Макрон също настоя за тази инициатива в разговора, който имаше с президента на САЩ Доналд Тръмп в Белия дом в понеделник.

След това американският държавен глава каза на пресата, че руският президент Владимир Путин е съгласен с присъствието на европейски мироопазващи войски в Украйна. Последното във вторник беше в голяма степен отречено от руското президентство, което потвърди, че в случай на мирно споразумение с Украйна няма да приеме изпращането на европейски войски в държавата.

От Кремъл днес заявиха, че нямат какво да добавят към вече казаното от външния министър Сергей Лавров относно евентуална мироопазваща мисия на европейски държави в Украйна, съобщава ТАСС. 

Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков отказа да коментира изявленията на американския лидер Доналд Тръмп за предполагаемото съгласие на Русия за разполагането на европейски мироопазващи сили в Украйна и това, че Владимир Путин нямало да се противопостави на подобно нещо като част от потенциално "прекратяване на огъня".

Руският заместник външен министър Александър Грушко, отговаряйки на въпрос на ТАСС, заяви, че Москва има негативно отношение към идеята за разполагане на европейски миротворци в Украйна. Според него това е стъпка към ескалация.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков