Всеки пети германец постави Х в полето на Алтернатива за Германия (AfD) в неделя: рекорден резултат, който ги превърна във втората най-голяма сила в германската политика.
Опирайки се на този успех, партията сега призовава за прекратяване на консенсуса в германската политика да не се работи с крайната десница.
Тази "защитна стена" - Брандмауер на немски - работи от края на Втората световна война, но съпредседателят на AfD Тино Хрупала казва: "Всеки, който издига защитни стени, ще бъде изпечен зад тях."
Има решимост сред всички основни партии в Германия да запазят този блок - и германската общественост ги подкрепя: 69% виждат AfD като заплаха за демокрацията, според избиратели, анкетирани в неделя.
Фридрих Мерц, който спечели изборите за консерваторите, смята, че единствената причина за съществуването на AfD са проблеми като миграцията и сигурността, които трябва да бъдат решени: „Трябва да сложим край тези проблеми... тогава тази партия, AfD, ще изчезне.“
AfD спечели 20,8% от гласовете на национално ниво и както показват светлосините области на картата, тя беше доминираща в петте щата на изток, осигурявайки 34%.
„Източногерманците ясно показаха, че вече не искат защитна стена“, каза Тино Чупала.
Сега Фридрих Мерц ще преговаря за съставяне на правителство със социалдемократите, които останаха трети. Въпреки че партията му спечели 28,6% от гласовете, това все пак беше вторият най-лош резултат след Втората световна война.
Подкрепата за AfD се удвои и милион от техните гласоподаватели изоставиха консерваторите на Мерц заради тях, според проучване на изследователския институт Infratest dimap. Гласоподавателите не бяха обезсърчени от факта, че вътрешното разузнаване на Германия класифицира части от AfD като десни екстремистки - или че партията вече е приела политика, наречена "ремиграция".
AfD твърди, че ремиграцията означава депортиране на имигранти, осъдени за престъпление, но терминът е използван от крайнодесните за означаване на масови депортации.
Един от големите проблеми за християндемократите е как да си върнат избирателите и да спрат да губят повече. Мерц вече флиртува с AfD в парламента, разчитайки на техните гласове, за да прокара предложение за миграцията. Но той очевидно беше ужилен от общественото недоволство и последвалите масови протести в много германски градове Така че кандидат-канцлерът на Германия едва ли ще опита това отново, особено ако състави правителство с лявоцентристите.
Но сега AfD има повече от 150 места в парламента, нейните поддръжници по-специално смятат, че е време защитната стена да отпадне.
„Просто се надявам, че защитната стена ще падне. Но всички знаем, че няма да е така“, казва про-AfD влиятелната TikTok звезда Селина Бричи. „Мисля, че ще падне най-късно, когато се проведат нови избори. Тогава те ще трябва да осъзнаят, че не могат да се справят с това, което правят в момента.“
"Мисля, че Брандмауер ще остане“, казва 30-годишният Доминик, който гласува за AfD в Саксония. „Искам правителството наистина да мисли за собствения си народ и собствената си страна."
Натискът за премахване на дългогодишната защитна стена не идва само от AfD, но и от водещи фигури в администрацията на Тръмп, включително вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс и Илон Мъск, който многократно е подкрепял партията.
Повечето от гласовете, които чувате да оспорват защитната стена, идват от изток, което може да не е изненадващо, като се има предвид дълбокият обхват на AfD, особено в петте източни провинции от общо 16 в Германия.
Те спечелиха 38,6% от гласовете в Тюрингия и 37,% както в Саксония, така и в Саксония-Анхалт, далеч пред ХДС. Това ги прави все по-трудни за задържане на една ръка разстояние.
В едно от големите токшоута по германската телевизия в понеделник вечер, Сурово, но честно, един местен кмет от Саксония, Мирко Гайслер, заяви, че AfD трябва да бъде поставена на „игралното поле“, за да могат да покажат какво могат. Ако не, в крайна сметка те ще скочат до 40-50% в анкетите, предупреди той.
Лиане Бах, независим кмет от село в Тюрингия, каза, че в нейния регион „избирателите на AfD не са десни екстремисти“.
Политик от ХДС в програмата, Филип Антор, призна, че не трябва да има "защитни стени между демократичните партии и хората, които гласуват за AfD".
Това е основният проблем, който ще трябва да решат големите национални партии. Как да избегнем игнорирането на гласоподавателите на AfD, които очевидно нямат проблем с пробиването на защитната стена.
Един кмет посочи, че един от нейните съграждани, който също е съветник от AfD, е поправил местния фонтан. "Няма смисъл да не работя с него", допълва тя.
Професор Конрад Цилер от университета в Дуисбург-Есен смята, че най-голямата заплаха за защитната стена може да дойде на държавно ниво, а не на национално ниво.
„Ако имате проблеми с изграждането на коалиция, тогава в един момент може да има правителство на малцинството, което разчита на AfD или получава гласове от AfD от време на време."
На национално ниво най-лошият сценарий би бил разпадането на водената от Мерц коалиция: „Мерц може да направи грешки. Ако стане наистина твърд по отношение на имиграцията, това може да стане проблематично за ГСДП.“
В Германия вече имаше едни предсрочни избори поради разпадане на коалиция, а Алис Вайдел от AfD ясно даде да се разбере, че търси предсрочни избори.
Многократните й изяви в телевизионни предизборни дебати я направиха известна фигура в Германия и помогнаха за повишаване на репутацията на нейната партия.
Но постоянният фокус върху миграцията и сигурността се превърна в проблем номер едно за гласоподавателите на AfD, отчасти подхранван от три смъртоносни атаки, за които се твърди, че са извършени от имигранти.
Справянето с несигурността и възприятието за нея ще бъде непосредствена задача за следващото правителство, когато то в крайна сметка се оформи.
Подкрепяйки спешността, дясноцентристкият лидер на Бавария Маркус Зьодер каза, че необходимостта от справяне с имиграцията, заедно с колебливата икономика на Германия, е „всъщност последният куршум на демокрацията“.
За момента не може да се говори за пробиване на дългогодишната защитна стена.
А генералният секретар на партията на Мерц Том Унгер беше категоричен, че не трябва да има сътрудничество с партия, която се противопоставя на връзките на Германия със Запада, членството й в НАТО и "европейската идея".
Това е несъвместимо, каза той, с "основната ДНК" на консерваторите.
Подкаст с Виктор Блъсков