Въвеждат ценз за брокер на имоти

Въвеждат ценз за брокер на имоти

Поне три месеца обучение, преди да започнат да продават апартаменти

Не трябва да има лицензи, давани от частна камара, смятат от Национално сдружение брокери на имоти

Изискват 3-месечен образователен курс

Брокер на недвижими имоти ще може да стане човек, който има специално образование или е преминал курс на обучение. Това предвижда проект на закон за регулиране на професията брокер на имоти, който е подготвен от Национално сдружение брокери на имоти.

Всички в бранша искат да бъдат въведени правила за брокерите на имоти, но мненията как точно трябва да стане това са различни. От Национално сдружение Недвижими имоти (НСНИ) също подготвиха проект на закон, който предвижда създаване на частна камара, която да дава лицензи за упражняване на професията. Но от Национално сдружение брокери на имоти (НСБИ) са категорично против тази идея.

НСБИ получи официален отговор от Европейската комисия на поставени въпроси за това каква е практиката за регулиране на дейността в другите страни членки на ЕС. От отговорите става ясно, че държавните институции са част от регулацията на бранша във всички страни със закон в сектора.

НСБИ подготви законопроект, в който основната философия е в бранша на недвижимите имоти да има прозрачност, която да бъде осигурена чрез създаване на Национален регистър на брокерите на недвижимите имоти, който да бъде контролиран от държавен орган. Проектозаконът вече е представен на парламентарно представените партии, а целта е да бъде внесен в Народното събрание и да бъде подкрепен от депутатите.

Проектът предвижда само хора със специално образование да могат веднага да стават брокери на имоти - например завършилите архитектура, право или специализираните специалности “Недвижими имоти” във ВУЗ-овете. Това обясни за “Труд news” Илиана Рашкова, секретар на НСБИ. Всички останали, които искат да станат брокери на имоти, ще трябва да преминат през курс на обучение, за да бъдат вписани в регистъра на брокерите и да могат да упражняват професията.

Такива курсове за брокери има във всички центрове за професионално обучение. Именно това е основната разлика с проектозакона на НСНИ, който предвижда лицензите за брокери да бъдат давани само от една частна камара.

Според проекта на НСБИ кандидатите за брокер ще трябва да минат 3-месечен курс преди да могат да започнат практическа работа, а целият курс на обучение може да продължи една година. Идеята е да бъде гарантирано, че брокерите на имоти имат необходимите познания, но да не се допусне установяване на монополи и изкуствено ограничаване на достъпа до професията, както може да стане, ако само една частна камара дава лицензите.

Хората, които вече имат дълъг професионален опит, ще може да се впишат в регистъра на брокерите на недвижими имоти без да преминават през курс на обучение. Предложението е регистърът на брокерите на имоти да бъде към Агенцията по вписванията.

На поставените въпроси за практиката в другите страни от ЕС от Европейската комисия са отговорили, че трябва да се ограничи въвеждането на “регулирани професии”. Това са професии, за чието упражняване освен професионална диплома/стаж се изисква и допълнително разрешително/лиценз. Становището на ЕК е професията да се либерализира, а не да се затруднява достъпа до нея. Регулирани професии са тези на лекарите, архитектите, медицинските сестри и други, отговарящи пряко за здравето и живота на гражданите. Политиката на ЕС е насочена към осигуряване свободно движение на хора, в това число и професионалисти.

Увеличение с 18,7%

Рекорден ръст на жилищните заеми

Хората с влогове за 75 млрд. лв.

За година влоговете на граждани нарастват с 6,76 млрд. лв. и достигат 75,5 млрд. лв.

Жилищните заеми нараснаха рекордно. Към края на август общият размер на отпуснатите от банките кредити за покупка на къщи и апартаменти е 18,49 млрд. лв., обявиха от БНБ. Това е ръст с 18,7%, или с над 2,9 млрд. лв. спрямо същия месец на миналата година.

Увеличението на жилищното кредитиране се дължи на голямото желание на хората да живеят в по-голям и по-хубав дом. Освен това инфлацията продължава да е много по-висока от лихвите по банковите депозити, затова много хора искат да спасят спестяванията си като ги вложат в имот.

Заемите за покупка на имот нарастват най-бързо. Отпуснатите от банките потребителски кредити на домакинствата за година нарастват с 10,8%, или с 1,6 млрд. лв. и към края на август достигат 16,37 млрд. лв., показват данните на БНБ. Общият размер на отпуснатите от банките заеми на домакинствата за година се увеличава с над 4,5 млрд. лв. до 36,5 млрд. лв.

Домакинствата взимат много повече заеми от бизнеса. За година фирмените кредити нарастват само с 2,4 млрд. лв., или с 6,1% и към края на август са в размер на 42,5 млрд. лв. Домакинствата трупат и повече спестявания от фирмите. За година влоговете на граждани нарастват с 6,76 млрд. лв. и достигат 75,5 млрд. лв. Същевременно фирмените депозити се увеличават с 4,2 млрд. лв. до обща сума от 42,1 млрд. лв.

Най-четени