Варна отбеляза 142 години от Освобождението си с откриване на паметниците на двама видни граждани. Заради геостратегическото си положение на голям морски и търговски център, морската столица е била последният освободен български град.
На 27 юли 1878 г. в двора на храма "Св. Архангел Михаил" с хляб и сол жителите на града са посрещнали руските войски. По традиция кметът Иван Портних заедно с министъра на младежта и спорта Красен Кралев, областния управител Стоян Пасев, командира на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, генералният консул на Русия във Варна Владимир Климанов и множество варненци поднесоха цветя в двора на "Св. Архангел Михаил".
По-късно бе открит барелеф на известната лечителка и акушерка Баба Рада, на улицата, която носи името й. При обсадата на Варна по време на Руско-турската война от 1828-1829 г. Баба Рада успява да информира за разположението на турските части в града и така спасява от унищожение българските махали.
Видната общественичка спечелва признанието на съгражданите си и с уменията си като акушерка. На празничната дата официално бе открит и паметникът на кмета Михаил Колони, дело на Живко Дончев. Колони управлява Варна в периода 1881-1885 г. и 1890-1893 г. Той остава в историята на града с редица инициативи, свързани с облагородяване на градската среда – изграждането на канализация, павиране на улиците, изграждане на морските бани и на Приморския парк, строителство на родилен дом, общинска болница и училище "Св. Климент", припомни Антония Йовчева, директор на дирекция "Култура и духовно развитие".
Новите паметници са част от галерията със знакови имена от историята на морската столица, които Община Варна създава по инициатива на кмета Иван Портних. Финал на празничния 27 юли даде концерт на солисти от Варненската опера на пл. "Независимост".