Цените на добавките, които лекари предписват с антибиотика, са между 20 и 80 лв.
Риск представлява неясният състав
Огромно количество фалшив пробиотик е засечен и спрян преди да бъде пуснат в аптечната мрежа при акция на Областната дирекция на МВР-София и Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Проверка на “Труд news” установи, че няколко фирми в индустриална зона “Верила” са били обект на извънредни проверки от страна на органите на реда и инспектори на БАБХ, преди да бъде разкрита опасната партида.
От Областната дирекция на МВР-София съобщиха, че при проверката са открити 6810 блистера с хранителна добавка, представяна като пробиотик, чието съдържание не отговаря на етикета и не притежава очакваните свойства.
Експертите посочват, че вместо живи микроорганизми с доказано полезно действие, продуктът съдържа имитиращ състав - вещество, което няма биологична активност, но е оформено по начин, подвеждащ потребителя. С други думи, това е фалшификат, който нито помага на чревната флора, нито отговаря на изискванията за безопасност и ефективност.
“Подобни продукти могат да бъдат не просто неефективни, а дори вредни при хора с отслабен имунитет, след антибиотична терапия или при хронични стомашно-чревни заболявания”, коментира медицински специалист. Фармацевт с дългогодишен опит допълва, че пробиотиците, за да бъдат такива, трябва да съдържат точни щамове живи бактерии, които са клинично изследвани и приложени в достатъчно количество.
Фармацевти коментираха пред “Труд news”, че цените на пробиотиците непрекъснато се увеличават. В момента най-евтините се предлагат по 20 лв., но много от вносните струват по 70-80 лева. Масова практика е личните лекари да предписват с антибиотиците и хранителни добавки, които най-честно в пъти надхвърлят цената на основното лекарство.
От МВР и БАБХ категорично отказаха да съобщят името на фирмата и на спрения пробиотик.
От БАБХ отговориха на въпроси на “Труд news”, че установеното нарушение представлява подвеждане на потребителя, тъй като една от съставките, посочени върху етикета на продукта, не присъства в действителния състав на хранителната добавка. Допълнително, при извършената проверка е констатирана липса на придружаваща документация за произвежданите в обекта хранителни добавки, включително и отсъствие на технологична карта за производство.
“За установените несъответствия на собственика на обекта е връчено Разпореждане за забрана за произведените хранителни добавки, предстои връчване на акт за установяване на нарушение”, пишат от БАБХ.
Според експерти, проблемът с подвеждащи или имитиращи продукти в сектора на добавките не е нов, но този случай ясно подчертава нуждата от засилен контрол и строги последици за недобросъвестни производители.
На пръв поглед приемът на имитиращ пробиотик може да изглежда безвреден - в крайна сметка, това е просто добавка. Но експертите предупреждават, че зад това безобидно впечатление се крият сериозни рискове.
Риск представлява и неясният състав на подобни продукти. Няма гаранция какви вещества всъщност са вложени - възможно е да има алергени, примеси или химикали с неясен произход. Това е особено опасно за деца, бременни жени, възрастни хора и пациенти с хронични заболявания.
Лъжат и с известни лица, които не подозират, че участват в “реклами”
Доц. Атанас Мангъров подаде сигнал в прокуратурата, че се използва името му в реклама на хранителна добавка без негово знание, а наскоро търговците на добавката го обявиха за мъртъв.
Търговци печелят милиони годишно от продажбата на хранителни добавки. Декларираните приходи пред НАП само от една година са 7 млн. лв. От продукт от един вид срещу вътрешни паразити на стойност 70 лв. за брой, са продадени 115 хиляди опаковки. Това са 8 050 000 лв. за година. От друг продукт на цена 60 лв. за брой са продадени 60 хил. опаковки. Това са главозамайващи печалби на гърба на нищо неподозиращи популярни хора, съобщи “Труд news” на 3 юли миналата година.
Източник на информацията е разследване на нашия читател С. Л. след злоупотреба в заблуждаваща реклама с неговото име, което пожела да спестим. Той води собствено разследване от 2010 г. насам като пуска сигнали до институции и търси информация за подобни продукти. Стигнал е до извода, че собствениците на сайтове, чрез които се разпространява продукта, не могат да бъдат открити, а на опаковките обикновено се изписва не производител, а дистрибутор. Проверките стигат единствено до командни дружества с регистрация в чужбина.
Рекламираните продукти обикновено са със съмнителни действия и крият риск за човешкото здраве. Най-често жертви на реклами за фалшиви добавки са хора, които са готови да пробват всичко, за да продължат да живеят. Болни от рак са дали стотици левове на измамници, които им предлагат чудотворни препарати за изцеление.
Общото между различни фирми, които продават добавки за изчистване на организма и подобряване функциите на различни органи е, че няма посочени телефони за връзка и в повечето случаи вместо адрес, е дадена пощенска кутия. Освен това мошениците ползват за реклама фалшиви интервюта с известни български лекари. Направенa бе пълна имитация на сайта на “Труд news” за едно от интервютата менте с доц. д-р Атанас Мангъров. Инфекционистът подаде сигнал в прокуратурата, а наскоро засегнатите мошеници го обявиха за мъртъв.
В “реклами” на добавки ментета са използвани имената на Лили Иванова, на главния държавен здравен инспектор Ангел Кунчев, на ловчанския митрополит Гавриил, на кардиолога проф. Иво Петров, както и на шоумена и лидер на партия “Има такъв народ” Слави Трифонов.
Използват сайтове и куриерски служби
Светлана Василева,
Труд news, Благоевград
В Благоевград има нова мода, в последните години масово се поръчват хранителни добавки и медикаменти без лекарско предписание от Турция и Англия. Казват, че след като се опарили и разбрали, че тези добавки, които се продават у нас онлайн са 90% менте, се преориентирали към пазара в Турция.
“Там добавките и лекарствата са истински, научили сме го опит, както и тези в Англия. Има сайтове и куриерски служби чрез които си ги поръчваме. Освен, че са по-истински са и по-евтини, поне на половин цена от онези, които се продават в наши сайтове, разказват млади майки от Благоевград.
Повечето поръчват добавки за подсилване на имунната система, за здрав стомах, за прочистване на организма, за кашлица. Купуват се капки срещу колики от Англия, детска козметика и всякакви хранителни добавки.
Таблетките са били в баки
Даниела Фархи,
Труд news, Варна
Хранителни добавки менте се внасят и по море. Освен безвредни имитации, има, макар и редки случаи, в които декларирана като добавки стока съдържа медикаменти. Такава партида от 125 кг бе хваната от варненски митничари преди година и половина. Пратката от 5 хартиени баки по 25 кг пристигнала с контейнер.
В документите пишело, че те съдържат суровина за хранителни добавки, но след проверка се оказало, че баките са пълни с лекарствени препарати за стимулиране на сексуалната мощ, както и за успокояване на болки.
Българските митничари много често задържат и конфискуват
Често хранителните добавки са без документ и без разрешение за ползване у нас, коментираха пред “Труд news” митничари.
Ирена Данаилова,
Труд news, Видин
Българските митничари много често задържат и конфискуват на границата фалшиви хранителни добавки. Това се случва и на румънско-българската граница при “Дунав мост 2” при Видин- Калафат.
Често хранителните добавки са без документ и без разрешение за ползване у нас, те са скрити сред друга декларирана стока, а пътят им е към българския черен пазар, в други случаи и за чужбина, споделят митничари.
За последните шест месеца в района на “Дунав мост 2 “ митничарите са конфискували в два случая голямо количество контрабанден сексуален стимулант, без документи за произход под формата на шоколадови сърца и маскирани като ягоди. На 20 март т. г. при проверка на камион, управляван от български гражданин и пътувал по маршрут България - Германия са установени 23 кашона със 22 000 шоколади под формата на сърце със сексуален стимулант EPIMEDIUM, отбелязан върху опаковките, както и 15 кашона със сгънати опаковки с лого BUFALO energy chocolate unisex и с надписи на турски език. За стоката не са представени документи за произход - митническа декларация или фактура за придобиване, поради което тя е задържана. Общото тегло на контрабандния сексуален стимулант е 500 кг. При друг случай в края на миналата година на “Дунав мост 2” са задържани над 50 000 сашета и таблетки сексуални стимуланти без документи, маскирани като ягоди - по документи хранителни добавки.
През ноември м. г. митничарите на “Дунав мост 2” спряха български камион, пътуващ от Германия за Белгия, който по транспортните документи превозва хранителни добавки. Оказва се, че контрабандният товар е 950 кг никотинови паучове за дъвчене, представени за хранителни добавки.