Тялото трябва да се настрои към новия режим, който ще следва през есента
Промените във времето са фактор, който допринася за депресивното състояние при хората. Това каза пред „Зодиак“ психологът Краси Ковачева по повод резките температурни разлики, които ни застигнаха през седмицата.
По думите й промените не могат самостоятелно да причинят депресия, но е доказано, че във връзка със смяната на сезоните може да се наблюдава повтарящо се депресивно състояние.
Според американската асоциация на психолозите има отделна категория, която е сезонно ефективно разстройство. „Те описват, че във връзка с промени на сезоните може да се наблюдава такова състояние, което е с типичните депресивни симптоми, но в по-лека степен. Можем да говорим за диагноза, когато има повторение поне два пъти, и то във връзка само със сезоните промени, не във връзка с нещо друго, което прави нещата малко трудно да се установят“, уточни специалистът.
Няма хора, на които изобщо не им повлиява промяната на сезоните. Ако не сте от тях, има значение обаче дали става дума за 2-3 дни, в които се наблюдава някакво понижено настроение или нежелание за вършене на работа. „Важното е, ако то продължи по-дълго време, например 2 седмици. Тогава може да говорим за някакъв вид сериозно влияние“, посочи психологът.
България има 4 сезона, което ни дава добра възможност да проследим настроенията си през различните метеорологични условия. „Най-важното обаче е човек сам за себе си да определи дали се променя в зависимост от външни фактори. И ако установи, че времето навън му пречи, тоест става ви все по-трудно да изпълнявате ежедневните си задължения, работата и да извършвате социални контакти, тогава вече говорим за нужда човек да се консултира със специалист“, предупреждава още Ковачева.
За пореден път тя напомни, че хората не трябва да си откриват сами неща, които нямат. „Например по-чувствителните хора да се диагностицират сами и да си мислят, че страдат от депресивно състояние. Ако човек се чувства потиснат, трябва да прави това, което му доставя най-голямо удоволствие и да сравнява какво е правил минали години в същото състояние. Тоест всеки сам да наблюдава себе си в такива състояния и да определи какво му е помагало преди и дали това ще му помогне сега“, съветва психологът за предстоящите все по-студени и мрачни дни.
Почивката е задължителна за всички
Дори и да смятаме, че промените във времето не ни се отразяват, това най-вероятно не е точно така. В периодите на смяна на сезоните, когато често температурите се колебаят в големи интервали, тялото има нужда да се пренастрои. Докато този процес е в ход, почивката трябва да е задължителна за абсолютно всички.
„Тя е изключително важна, докато физически се настроим към новите условия - например ставането по-рано или по-късно, температурните амплитуди и т.н. Повече срещи с приятели също са препоръчителни“, съветва психологът Краси Ковачева.
Слънцето бори лошото настроение
Доказано е, че например липсата на слънце може да допринесе за лошото настроение на всеки, напомнят специалистите. Съществуват дори слънчеви терапии, които да подпомогнат процесите и човек да се чувства по-добре.
Изследвания в северните страни като Норвегия и Швеция, където слънцето е по-малко, отколкото в други части на света, установяват, че хората, които живеят там, имат повече депресивни състояния. За разлика от тях на местата, където денят е по-дълъг, жителите са по-щастливи и ведри. „Това е още един аспект, който може да се обясни с въздействието на външните фактори върху здравето ни“, разяснява Краси Ковачева по повод смяната на сезоните и времето.