Ходете на море, но се предпазвайте
Малигненият меланом е един от най-злокачествените видове рак в човешката патология. В момента случаите в света са около 287 000, а прогнозата е до 2025 г. броят на засегнатите да нарасне с 18% и да достигне 340 000 с тенденция през следващите години да надхвърли половин милион, съобщава доц. д-р Гриша Матеев, дм, от Клиниката по кожни и венерически болести на УМБАЛ "Александровска", председател на Българското дерматологично дружество. За 18-и път в страната в началото на лятото бяха организирани безплатни дерматологични прегледи в рамките на кампанията „Евромеланома“. Този път вниманието бе насочено към подрастващите, които не обръщат достатъчно внимание на защитата от слънцето и прекарват дълги часове на плаж, рискувайки да получат слънчево изгаряне.
Мъжете са с 10% по-голям риск да развият меланом и с 4% по-голям риск да загинат от него – вероятно защото по-често работят на открито, а и са по-небрежни към здравето си, предполага доц. Матеев. Заболеваемостта е свързана и със социално-икономическото развитие – в по-развитите страни има по-голяма вероятност хората да бъдат диагностицирани с този вид рак. В не толкова развитите пък е по-голяма вероятността да загинат от него поради късно откриване или нелекуване.
Връзката между малигнения меланом и слънцето е открита през 1956 г. Много хора, които днес са в зряла възраст, си спомнят колко часове са прекарвали на слънце в детството си, което се смяташе за много полезно. Децата се печаха по часовник – 15 минути по корем, 15 – по гръб, още толкова наляво, надясно. Морската вода беше нещо много опасно, защото е студена, и в нея се влизаше по обяд, когато слънцето е най-силно. А дори едно слънчево изгаряне в детството крие риск от развитие на кожен рак години по-късно, предупреждава доц. Матеев.
За рисков фактор може да се приеме и увеличената продължителност на живота, защото човек има повече време да натрупа слънчева радиация. „За съжаление кумулацията на слънчевото облъчване води до злокачествени новообразувания на кожата – казва дерматологът. - Смята се, че тя има биологичен часовник, който брои колко часа, дни, седмици и месеци сме стояли на открито, и когато се прехвърли определена сума от часове, започват патологията или стареенето на кожата. Ако продължи глобалното затопляне, това, което сега го даваме като прогнози, може да се окаже, че звучи даже оптимистично – нещата ще бъдат много по-лоши.“
Дерматолозите предлагат на малигмения меланом, плюс другите видове рак на кожата – базално клетъчен, спиноцелуларен, да се гледа като на епидемия. А това означава да се повиши обществената осведоменост за необходимостта от предпазване от слънцето, което е и една от целите на „Евромеланома“. Друга цел е да се намали умишленото излагане на слънце – не хората да не ходят на море, а да използват чадъри, да си купуват не обикновени памучни тениски, а специални фотопротективни, с дълъг ръкав, и бански с дължината на бермуди, съветва доц. Матеев. И добавя най-важното, което всеки трябва да прави – редовен самостоятелен преглед. Веднъж месечно да застанем пред огледалото, както ни е майка родила, и да се огледаме отвсякъде. Където не достига човешкото око, да използваме допълнителни огледала.
При жените гърбът и задната част на долната трета на подбедрицата са доста рискови зони. Освен цялото тяло, трябва да погледнем задължително и дланите, и стъпалата. Не пропускайте окосмената част на главата – там може да има бенки, които прогресират по много бърз, агресивен начин.