Доц. Станимир Сираков лекува мозъка през крака

Доц. Станимир Сираков лекува мозъка през крака

На 36 години създава родна школа по интервенционална неврорентгенология

Пръв въвежда у нас ендоваскуларното лечение на вродени аномалии на съдовете 

Името на доц. Станимир Сираков, началник на Референтния център по мозъчно-съдови заболявания в УМБАЛ “Св. Иван Рилски” - София, нашумя преди три години. Тогава той извърши уникална за България операция и спаси живота на 10-годишно момиченце, страдащо от хидроцефалия, с почти неподвижни крайници и често изхвръкване на очите поради високото вътречерепно налягане. Специалистът проникна до мозъка на детето през артерия на крака и под рентгенов контрол извърши нужната намеса. Случаят бе обявен за медицинско чудо, а докторът съсредоточи усилията си към ендоваскуларно (вътресъдово) лечение на аневризми и артериовенозни малформации.

Преди броени дни дойде новината, че доц. Сираков е получил третото, най-високо ниво на европейска диплома по Интервенционална неврорентгенология (The European Diploma in Interventional Neuroradiology - EDiINR). С това той стана първият лекар на Балканския полуостров с такова ниво в сравнително младата специалност, съществуваща само от две десетилетия. Сега той има право да практикува във всички водещи центрове в Европа и да обучава специалисти.

В нашия регион има още един притежател на диплома от 3-то ниво и той отново е от УМБАЛ “Св. Иван Рилски” - доц. Марин Пенков, началник на Сектора по образна диагностика. Неговата диплома е в друга област - Педиатрична неврорентгенология (Pediatric Neuroradiology EDiPNR). Сертификатът се присъжда от Европейския борд по неврорентгенология и е най-престижното отличие в тази област.

Над две години е продължила подготовката на доц. Сираков, за да покрие критериите на борда. Той се е явил на четири изпита, докато му бъде присъдена престижната диплома. Сега пред него е отворен пътят към чужбина, но 36-годишният доктор предпочита да работи в България, в УМБАЛ “Св. Иван Рилски”, и да създаде наша школа в интервенционалната неврорентгенология. Това ще позволи достъп до лечение на повече български граждани, които доскоро се лекуваха в чужбина.

Може да се каже, че специалистът вече има първия си достоен ученик, носещ същата фамилия - д-р Александър Сираков, на 28 години. И двамата са от лекарски семейства, а доцентът запалил по-младия си колега, още докато бил студент във втори курс. Сега двамата са съавтори редом със световни светила в науката на първия учебник по интервенционална неврорентгенология, като са написали няколко глави в него, посветени на ендоваскуларното лечение на мозъчни аневризми. “The Aneurysm Casebook” излезе през август 2020 г. и е дело на издателство “Шпрингер”.

Доц. Станимир Сираков е роден през 1984 г. в Кърджали. Завършва медицина в МУ-София през 2009 г. и веднага започва работа като ординатор в отделение “Компютърна и магнитно-резонансна томография” към УМБАЛ “Св. Иван Рилски”. Специализирал е при водещи имена на европейската интервенционална рентгенология като проф. Боснякович - Сърбия, проф. Море и проф. Монайе - Франция. Последният, както и пионерът в неврорентгенологията проф. Ханс Хенкес от Германия, дойдоха у нас миналата година и оперираха заедно с българския си колега няколко особено тежки случая.

Доц. Сираков пръв въвежда в България ендоваскуларното лечение на артериовенозни малформации (АВМ). У нас годишно се откриват около 350-400 аневризми и 50-60 АВМ. През миналата година 211 такива пациенти са били лекувани в УМБАЛ “Св. Иван Рилски”, а от началото на 2020 г. случаите на мозъчни аневризми са над 200, а на АВМ - над 40. Само две от тях са били оперирани чрез класическите неврохирургични методи, а останалите са третирани ендоваскуларно, каквато е и световната тенденция.

За тези, които се интересуват от личния живот на доктора - бил е женен около година за дъщерята на певеца Веселин Маринов - Йоана. Двамата се развеждат през 2015 г. по взаимно съгласие. Малко след това докторът се жени за своя колежка, която работи в УМБАЛ “Александровска”. През 2017 г. им се ражда момченце.

Жените по-често получават аневризми

Аневризмата представлява разширение на участък от кръвоносен съд, наподобяващо балон, при което стената му изтънява и има вероятност лесно да се разкъса. В резултат настъпва летален край или трайна инвалидност. Най-често се среща в артериите на мозъка и в аортата, но могат да бъдат засегнати и други кръвоносни съдове. В много случаи няма никакви симптоми и първата изява е масивен кръвоизлив.

Когато са в мозъка, аневризмите могат да предизвикат симптоми, наподобяващи тумор - главоболия, нарушения на зрението, двигателни проблеми, загуба на равновесие, припадъци. Разкъсването на някоя от артериите в мозъка води до хеморагичен инсулт с всичките му последици, включително фатални. Жените 3 пъти по-често получават мозъчни аневризми в сравнение с мъжете, а възрастта и за двата пола е между 30 и 60 години.

Артериовенозната малформация представлява вродена аномалия на съдовете, при която артериите и вените са свързани помежду си с една или повече фистули, оформящи подобно на възел образувание. В него няма капиляри, които да свързват артериите и вените и кръвта от хранещите артерии се отвежда директно в дрениращите вени. Последните често са разширени вследствие на високата скорост на кръвотока, минаващ през фистулите.

Практически АВМ може да се развие във всяка част на тялото, но най-често се наблюдава в главния и гръбначния мозък. В голяма част от случаите този вроден дефект остава незабелязан, но може да има клинична изява чрез появата на кървене във вътрешността на мозъка в млада възраст - между 10 и 40 години, или чрез епилептични припадъци. Може да бъде съчетан с мозъчна аневризма.

Най-четени