Под ударите на закона попадат и всички българи с недвижимо имущество
Ставката на налога варира от 15% до 45%
С до 20 000 евро глоба са заплашени собствениците на имоти в Гърция, които ги отдават под наем, но не са декларирали приходите от това. Застрашени от солени финансови наказания са и българите, които отдават под наем недвижимо имущество на територията на южната ни съседка, независимо дали то е лично или също взето под наем.
Правилата се затегнаха тази година, като данъчната служба на Гърция вече не разчита просто на събиране на данни от платформите за отдаване на имоти под наем, за да издирва укриващите данъци. А просто автоматично деактивира обявите за отдаване на имоти под наем в платформи като Airbnb, Booking.com, VRBO, които информират данъчна служба в реално време какви доходи са декларирани и какво се крие зад всеки регистрационен номер.
Към момента са деактивирани общо 17 612 такива обяви, като основанието е, че собственикът не е получил регистрационен номер на имота от Службата за вътрешни приходи, както се изисква от закона, или е въвел “фалшив” регистрационен номер при регистрация на имота по електронен път.
От около 130 000 имота в Гърция, след кръстосана проверка на данните, получени от данъчната служба от фирмите, които ги управляват, са идентифицирани 73 000 собственици на имоти, които не са декларирали част от получения наем през миналата година. Размерът на укритите доходи е 102 млн. евро, докато облагаемият оборот е скочил от 62 милиона евро през 2018 г. на 530 милиона евро през 2022 г.
Освен че трябва да си платят дължимия данък и допълнителни такси, собствениците, които не са спазили разпоредбите на закона, са заплашени от солени глоби до 20 000 евро. Първоначалната глоба за нарушителите е в размер на 5000 евро, като при второ престъпване на закона тя се удвоява до 10 000 евро. За всяко следващо нарушение, след третото в рамките на същата година, глобата е четири пъти по-голяма от първоначално наложената, т. е. 20 000 евро.
Ставката за облагане на доходите от краткосрочното отдаване под наем варира между 15% и 45%. За декларирани суми до 12 000 евро данъчната ставка е 15%, между 12 000 и 35 000 евро е 35%, а за над 35 000 е 45%.
За да може собственикът на недвижимо имущество да го дава под наем за кратък период, е необходимо да влезе с личните си кодове от TAXISnet в Регистъра за недвижими имоти за краткосрочен престой и да регистрира имота си като получи Номер в регистъра. Имотите за свободен наем в Гърция се сякаш се изпариха, като причина за това е известната глобална платформа Airbnb, която записа годишен ръст от 55%.
Проблемът с дългосрочните наеми пък е друг - те са трудни за намиране от гърците и освен това рязко поскъпнаха. Стартират от 400-500 евро на месец, което за обикновените граждани с месечна заплата от 700 евро (а това са около 30% от населението) се превърна в непосилно скъпо “удоволствие”.
Заради нови правила в облагането
Глобите за закъснения в издължаването са драстични
Срокът за подаване на данъчни декларации за 2022 г. в Гърция е удължен до 31 август.
Над един милион собственици на имоти в Гърция, сред които и много български граждани, са освободени от данък върху имуществото си тази година.
Причината са промени в правилата за данъчно облагане. Според тях пълно освобождаване от плащане на налози се предоставя на семейства с три и повече деца и хора с инвалидност над 80%, ако техният годишен доход е до 12 000 евро за сам човек или до 15 000 евро, ако е семеен с 2 деца, като общата площ на сградата не трябва да надвишава 150 квадратни метра.
Средното понижаване на данъка върху имотите за страната е 31%. С най-голямо намаление на налозите върху имотите са тези, които се намират в Западна и Северна Гърция, а на “опашката” е област Атика, където участието в общия размер на данъка надхвърля 50%.
Налогът върху имот може да се плати на 5 вноски, но глобите за закъснение в издължаването са драстични. Месечната наказателна лихва за дължим имотен данък е 0,73% от размера на вноската. При закъснение от два месеца се плаща и глоба в размер на 10% от невнесената сума, ако забавянето е 12 месеца санкцията става 20%, а при 24 месеца - 30%.
Затвориха магистралата Атина-Солун
В Атика е обявено най-високо ниво на опасност
Хеликоптер, гасящ пожари в района на Волос, загребва вода от морето.
Нов сигнал за пожар в горска местност на атинския луксозен квартал Кифися получи вчера гръцката противопожарна служба.
Огънят лумнал в покрайнините на Кифися, като огнеборци успели частично да го овладеят.
В област Атика в Централна Гърция е обявено най-високо ниво за опасност от възникване на пожари.
Цялата нощ срещу четвъртък пожарникари, полиция, доброволци и жители в област Магнисия в Централна Гърция водеха битка с новите огнища, които пламнаха в сряда вечерта в района. В Магнисия стихията отне живота на двама души - 45-годишен мъж е бил открит изгорен, в опит да изведе овцете си по-високо в планината, а жена е намерена мъртва в караваната си.
Пожарът на егейския остров Родос продължава вече десети ден, докато обстановката на остров Корфу в Йонийско море се успокоява.
Туристите се евакуират по въздух и море от островите към континентална Гърция. Затворена е магистралата Атина-Солун в района на Велестино, като движението от гръцката столица за Северна Гърция и за България се отбива през Патра и Йоанина.
Опасността от още пожари остава много висока заради екстремната горещина от 47 градуса по Целзий.