Д-р Димитър Яновски, зам.-председател на Българския ветеринарен съюз, пред “Труд news”: Останахме без спешна ветеринарна медицина след COVID-19

Д-р Димитър Яновски, зам.-председател на Българския ветеринарен съюз, пред “Труд news”: Останахме без спешна ветеринарна медицина след COVID-19

Стопаните на животни се променили коренно след пандемията

Медицинската практика не е на мода

Без спешна ветеринарна медицина са останали големите градове на страната, в това число и София, след пандемията от COVID-19. Само в столицата работа са спрели 10 денонощни клиники и последствията от това се превръщат в проблем. Това заяви пред “Труд news” зам.-председателят на Българския ветеринарен съюз (БВС) д-р Димитър Яновски.

Именно спешната помощ в лечението на животни бе сред основните теми на конгреса, организиран от БВС, който събра над 500 ветеринарни лекари и студенти в “Златни пясъци”, за да обменят опит със светила от 6 държави - България, САЩ, Румъния, Чехия, Турция, Германия.

“След пандемията на коронавирус хората се промениха категорично и се изостриха доста сериозно към всякакви ситуация. Станаха по-капризни, по-нервни, по-нетърпеливи, по-нетолерантни оттам нататък нещата се влошиха. Това доведе и до спиране на работа на над 10 денонощни ветеринарни клиника в София и в момента това се превръща в проблем. Ние нямаме спешна ветеринарна медицина в София, а и в повечето големи градове, в малките никога не е имало. Това в общи линии е резултат от поведението на клиентите”, коментира доктор Яновски. Той посочи, че стресът и натоварването от работата в такава среда кара и много от завършилите ветеринарна медицина да се отказват от работа в активната практика и да предпочитат работа на бюро в някоя от фирмите за медикаменти, например.

“В тази професия винаги е имало интерес, само че напоследък частната практика, истинската медицина малко отстъпва. Интересът не е чак толкова голям там. Факторите за това са два. Първият основен е натовареността и стресът, който се създава у самите колеги от работата с хора. Втори фактор е заплащането. Имаш по-голямо психическо натоварване, а в същото време заплащането не е по-добро от това да работиш във фирма за лекарства. И интересът там се покачи значително в последните 10 години, а при нас в практиката намаля. Ветеринарните лекари предпочитат работата по този начин”, посочи Яновски.

За да разберат какви са новостите в спешната ветеринарна помощ по време на конгреса лекарите са имали възможност да чуят лекцията на д-р Луис Тело от Америка - директор на спешното отделение в “Cascade Veterinary Referral Center: Specialty and Emergency” в Орегон, САЩ.

“Доктор Тело ни разказа за нуждата от комуникация с клиентите при случай на спешност, защото обикновено ние знаем как да реагираме клинично с даденото животно, но човекът отсреща е много уплашен, притеснен и целта е да го успокоим и него.

Тоест един път ветеринарният лекар играе ролята на психолог за човека, а трябва да излекува и животното. Има готовност да се приведе такава практика в нашите клиники - хубаво беше колегите да чуят за това и да водят комуникацията си с хората на друго равнище, защото клиентите наистина са станали по-страшни”, категоричен бе зам.-председателят на БВС.

Най-четени