Икономическата общност на западноафриканските държави (ЕКОВАС) е създадена през 1975 г. с цел насърчаване на икономическото развитие на страните членки и участва също в решаването на регионалните конфликти.
Петнадесет страни членки, четири от които - санкционирани
В ЕКОВАС, чието седалище е в нигерийската столица Абуджа, членуват 15 страни: осем франкофонски (Бенин, Буркина Фасо, Кот д'Ивоар, Гвинея, Мали, Нигер, Сенегал и Того), пет англоезични (Гамбия, Гана, Либерия, Нигерия и Сиера Леоне) и две, в които се говори на португалски - Кабо Верде и Гвинея-Бисау. Сред страните има четири (всичките - франкофонски), чието членство е замразено и/или са подложени на санкции след военни преврати: Гвинея, Мали, Буркина Фасо и най-новото "попълнение" - Нигер.
Организацията е доминирана политически и икономически от Нигерия - гигант, в който живее 50% от населението на блока и който произвежда над 60% от БВП в региона, пише в свой коментар БТА.
ЕКОВАС се ръководи от Конференцията на държавните и правителствените ръководители, върховната инстанция на организацията. Действащият председател на ЕКОВАС е нигерийският президент Бола Ахмед Тинубу, от миналия месец.
Замразена инициатива за обща валута
Договорът от Лагос, с който е създадена ЕКОВАС, е подписан на 28 май 1975 г. в нигерийската икономическа столица с цел да бъдат преодолени безбройните разделения - икономически, политически, парични и езикови, и за да бъде придадена интензивност на сътрудничеството и взаимоотношенията.
Постепенно обаче икономическите амбиции на ЕКОВАС станаха по-скромни, а проектът за общата валута еко, която по план трябваше да бъде приета от страните членки през 2020 г., е замразен.
Поддържане на мира
От друга страна, организацията се занимава директно с политическите разногласия, като през 1993 г. се сдобива с нов статут, който формално ѝ отрежда отговорност при превенцията и уреждането на регионални конфликти.
През юни 2004 г. началниците на генералните щабове на западноафриканските страни одобряват създаването на сили от 6500 души, от които 1500 играят ролята на контингент за бърза интервенция при кризисни ситуации. През ноември 2005 г. е приета петгодишна програма за обучение, която да направи възможни операции за опазване на мира.
Военни интервенции
ЕКОВАС изигра първостепенна политическа роля в гражданските войни в Либерия и Сиера Леоне и в създаването през 1990 г. на (западноафриканските мироопазващи сили) Екомог (Ecomog), състоящи се от няколко хиляди души. Именно те успяха да върнат мира в Либерия през 1997 г.
Силите Екомог се намесиха и в Гвинея-Бисау при въоръжения бунт от 1998-1999 г. и след държавния преврат през 2012 г.; в Кот д'Ивоар през 2003 г. след избухването на бунт; в Мали през 2013 г., за да помогне на Бамако в борбата да си върне контрола над Севера от джихадисти, както и в Гамбия през 2017 г., когато победеният на изборите президент Яя Джаме отказваше да се оттегли от властта.
(от БТА)