Експерти се обявиха против предложени промени в Кодекса за застраховането

Експерти се обявиха против предложени промени в Кодекса за застраховането

Експерти са против промени в Кодекса за застраховането, внесени от Министерския съвет на12 декември.

Според тях цените на застраховката "Гражданска отговорност" ще бъдат повишени, за да могат застрахователите да компенсират това, че ще бъдат задължени да заплащат за недоказани щети в чужбина. 

Промените предвиждат Националното бюро да бъде задължено от Кодекса за застраховането автоматично да плати дадени претенции, въпреки липсата на документи и доказателства за реалност на претендираната щета и нейното заплащане от кореспондента на увреденото лице, обясниха експертите и призоваха утре политиците да отхвърлят предложените промени.

На пресконференция пред медиите Стефан Софиянски - генерален секретар на Националното бюро на българските автомобилни застрахователи, Нина Колчакова - генерален секретар на Асоциацията на българските застрахователи, адвокат Ирина Абаджиева, Димитър Димитров - председател  на Камарата на автомобилните превозвачи в България, Борислав Богоев - председател на бюро „Зелена карта“ и Владимир Тодоров - основател на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи, изразиха своите опасения, че предложените промени застрашават финансовата стабилност на застрахователния пазар. Освен това може да се стигне и до застрахователни измами. 

„Поводът от нашата среща е тревогата от един внесен законопроект, който трябва да бъде гледан утре, 20 декември, от Икономическа комисия“, каза Владимир Тодоров от Българска асоциация от пострадалите от катастрофи.

Той посочи още, че застраховката в Северна Италия е около 250 евро, а тази в  Южна Италия – 1000 евро, тъй като там се правят „застрахователни измами и има вероятност те да се пренесат и на нашия пазар“, каза Тодоров.

„Промените ще доведат до източване на българските застрахователи и до увеличаване на гражданската отговорност“, каза още той. 

Адвокат Ирина Абаджиева също изрази своите съображения относно казуса. 

„Къса се връзката между кореспондента и увреденото лице. Кореспондентът не може да докаже, че е платил на увредените лица, а те, от своя страна, често фалшифицират такива ПТП-та.  Не е приемливо да задължим Националното ни бюро да плаща безусловно и да позволим едно източване на национален капитал, защото всичките членове на националното бюро „Зелена карта“ ще бъдат задължени автоматично да покриват несъществуващи щети в други държави. За да компенсират цялото това източване, ще трябва и да се повишат цените на застраховката „Гражданска отговорност“. Всички ще се окажат потърпевши. Това, което се въвежда като механизъм, би разклатило финансовата стабилност на застрахователите. Утре (20 декември) е първото обсъждане на законопроекта. Предвидено е да премина по съкратена процедура в НС. Не може набързо да се приемат подобни законопроекти между Коледа и Нова година. Надяваме се, че този законопроект няма да бъде приет, защото той е немотивиран и вреден за цялото ни общество и икономика", отбеляза адвокат Ирина Абаджиева.

„Прави се изменение в кодекса, което означава, че бюро „Зелена карта“, когато получи искане за плащане, то ще трябва да плаща безусловно. Предвижда се една абсолютна безусловност, а дали лицата действително са пострадали или не – това е въпросът. Не виждаме нито една причина, която да изисква подобна нормативна намеса. По никакъв начин това не защитава българския национален интерес. Казва се, че това е изискване за влизане на България в Еврозоната. Аз не съм видяла такова изискване в докладите. Това ще ни ощети повече отколкото влизането на страната ни в Еврозоната“, допълни още адвокат Абаджиева. 

Стефан Софиянски, генерален секретар на Национално бюро на българските автомобилни застрахователи, също отбеляза своето несъгласие с предвидените промени.  

"Ще бъдем задължени да заплащаме без документи. Абсурдното е, че нито една държава, членка на системата, няма подобна регулация. Българското бюро ще бъде поставено в неравнопоставено положение спрямо всички останали бюра в системата. Това е дискриминация", каза той.

Софиянски подчерта, че през периода 2018-2019 г.  българското национално бюро "Зелена карта" е платило близо 11 млн. евро, без да получи необходимите документи. По разследване на застрахователите са събрани декларации от лица, чиито данни са използвани за завеждане на щети, без те да са участници в ПТП и които не са получавали обезщетение от кореспондентите. Установено е наличие на системни измами. 

Председателят на управителен съвет на бюро „Зелена карта“ Борислав Богоев подчерта, че биха следвали повишения на премиите, а от там и покачване цената на гражданската отговорност.

„Бюрото е частна организация. То е собственост на 16 компании и парите не са обществени, а са на тези 16 български автомобилни застрахователи. Държавата взема решение да се разпорежда с тези пари“, каза Борислав Богоев, който е председател на управителен съвет на бюро „Зелена карта“.

„Като се изчерпат парите от Бюрото, то ще се обърне към застрахователите. Тези пари обаче вместо да отидат в резервите на застрахователните компании, ще отидат за издръжката им. Следва повишение на премиите, а от там и повишаване цената на гражданската отговорност.  Искам да призова българските политици: Да не стане така – заради бълхата, да изгори дюшекът“, каза още Богоев. 

Предложеният законопроект за допълнение на Кодекса за застраховането ще бъде разгледан утре, от 10 часа, в парламентарната комисия по икономическа политика и иновации.

Най-четени