Ел Салвадор предлага да настани американски затворници в своите затвори

Президентът на Ел Салвадор Найиб Букеле каза, че централноамериканската държава може да вземе осъдени затворници от САЩ в замяна на такса, съобщава Financial Times.

По време на посещение на американския държавен секретар Марко Рубио, Букеле в понеделник се съгласи да приеме членове на бандата от Ел Салвадор, както и „насилствени нелегални имигранти от всяка страна“, се казва в изявление на Държавния департамент на САЩ. 

Той също така каза, че Ел Салвадор може да приеме американски граждани и законни жители, осъдени за престъпления, и да ги настани в затвори с максимална сигурност, което Държавният департамент нарече „изключителен жест, който никога досега не е прилаган от никоя страна“, въпреки че не е ясно дали Вашингтон ще приеме офертата.

„Предложихме на САЩ възможността да изнесат част от своята затворническа система“, написа Букеле в социалната мрежа X. „Таксата би била сравнително ниска за САЩ, но значителна за нас, правейки цялата ни затворническа система устойчива.“

Рубио предприе първото си международно пътуване като държавен секретар в Централна Америка, докато се стреми да посредничи при сделки в подкрепа на обещанието на президента на САЩ Доналд Тръмп да ограничи нелегалната имиграция.

Тръмп оказа натиск върху страните от Латинска Америка, включително Мексико, Колумбия и Венецуела, да приемат имигранти, експулсирани от САЩ, и предложи задържане на тези с криминални досиета в американската военноморска база в залива Гуантанамо , Куба, която преди това задържа високопоставени заподозрени в тероризъм.

САЩ отчетоха рекордни пристигащи на южната си граница по време на президентството на Джо Байдън, но броят им намаля драстично през последните няколко месеца.

Букеле, авторитарен човек, който се представя като „главен изпълнителен директор на Ел Салвадор“, се радва на едни от най-високите рейтинги на одобрение в региона, отчасти след като намали броя на убийствата, като затвори повече от 2 процента от пълнолетното население. Той също се превърна в любимец на дясното крило в САЩ, след като ребрандира страната в дестинация за сърфиране, която е удобна за биткойни.

Много от заподозрените членове на бандата, които той е задържал, чакат съдебен процес и са настанени в прословутия Център за задържане на терористи (Cecot), един от най-големите затвори с максимална сигурност в света. Към август Cecot е побирал 14 500 души, 36 процента от капацитета му от 40 000, според местни медии.

Рубио също настоява лидерите на Латинска Америка да избягват Китай, който навлезе в региона през последните години с високопоставени инфраструктурни инвестиции, включително мегапристанище в Перу.

По време на посещението на висшия американски дипломат в Панама миналата седмица президентът на Панама Хосе Раул Мулино обяви оттеглянето на страната от инициативата на Пекин „Един пояс, един път“, знаковата политика за външно развитие на китайския лидер Си Дзинпин. Тръмп обвини Панама, че е позволила на Китай да упражнява неправомерно влияние върху неговия канал, който е ключов търговски коридор.

Държавният департамент в понеделник каза, че Рубио е „повдигнал стратегии за противодействие на влиянието на китайската комунистическа партия в полукълбото“ с Букеле, добавяйки, че двамата са провели „изключително успешна среща, която ще направи двете страни по-силни, по-безопасни и по-проспериращи“.