Комисарят по търговията на Европейския съюз заяви, че 27-членният блок е ангажиран с осигуряването на търговска сделка със САЩ, основана на „уважение“, а не на „заплахи“. Така ЕС отговори на заплахата на президента на САЩ Доналд Тръмп да наложи 50% мита върху всички стоки, изпратени до Съединените щати от ЕС.
„ЕС е напълно ангажиран и решен да осигури сделка, която работи и за двете страни“, заяви европейският търговски комисар Марош Шефчович след разговор с търговския представител на САЩ Джеймисън Гриър и министъра на търговията Хауърд Лутник.
„Търговията между ЕС и САЩ е несравнима и трябва да се ръководи от взаимно уважение, а не от заплахи. Готови сме да защитим интересите си“, допълни той.
По-рано в петък Тръмп изрази недоволство от темпото на текущите търговски преговори между ЕС и САЩ, заявявайки, че решението му за повишаване на митата на 1 юни е категоричено.
В публикация на своята платформа Truth Social Тръмп каза: „Нашите дискусии с тях (ЕС) не водят доникъде“, добавяйки, че няма да има мита за продукти, построени или произведени в САЩ.
„Не търся сделка - ние сме я постигнали“, каза той по-късно пред репортери, преди веднага да добави, че голяма инвестиция в САЩ от европейска компания може да го изложи на риск от забавяне.
ЕС е един от най-големите търговски партньори на Вашингтон, като е изпратил стоки на стойност над 600 милиарда долара (528 милиарда евро) миналата година и е купил стоки на стойност 370 милиарда долара, показват данни на американското правителство.
В отговор на заплахите на Тръмп, европейските правителства предупредиха, че по-високите тарифи биха били вредни и за двете страни.
„Не е нужно да вървим по този път. Преговорите са най-добрият и единствен устойчив път напред“, каза ирландският министър-председател Мишел Мартен.
„Поддържаме същата линия: деескалация, но сме готови да отговорим“, каза френският външен министър Лоран Сен Мартен.
Германският министър на икономиката Катерина Райхе заяви, че „трябва да направим всичко възможно, за да гарантираме, че Европейската комисия ще постигне договорено решение със Съединените щати“.
Нидерландският премиер Дик Схоф заяви пред репортери, че подкрепя стратегията на ЕС в търговските преговори и „виждали сме преди, че тарифите могат да се увеличават и намаляват в разговорите със САЩ“.
През април президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви това, което той нарича „реципрочни тарифи“ върху стоки от страни по света.
Миналия месец Тръмп обяви 20% тарифа за повечето стоки от ЕС, но я намали наполовина на 10% до 8 юли, за да даде време за още преговори.
Оплакванията на Тръмп относно Европа са съсредоточени върху неравномерните ѝ търговски отношения, тъй като ЕС продава повече стоки на САЩ, отколкото купува от Америка.
Той обвинява за този търговски дефицит политики, които според него са несправедливи към американските компании, и по-специално е изразил загриженост относно политиките, свързани с автомобили и селскостопански продукти.
Тръмп също така предупреди Apple, че ще наложи 25% вносна такса „поне“ върху iPhone-и, които не са произведени в Америка, като по-късно разшири заплахата за всички смартфони.
Акциите в САЩ и ЕС паднаха в петък след последните заплахи, като S&P 500 се понижи с около 0,7%, а германският Dax и френският Cac 40 приключиха деня със спад от над 1,5%.