Жените страдат осем пъти по-често от цистит

Жените страдат осем пъти по-често от цистит

 

В 90% от случаите причинителят е ешерихия коли

Циститът е заболяване, което жените изпитват осем пъти по-често от мъжете, и е известно с неприятните си симптоми. То се придружава от възпалителен процес в пикочния мехур. 

Симптомите са: пронизваща болка в долната част на корема, често уриниране, болка и парене при уриниране, неразположение и слабост, болка по време на полов акт, болки в кръста, потъмняване на урината (увеличени бели кръвни клетки), усещане за непълно изпразване на пикочния мехур.

Въз основа на причините за възникването си заболяването може да бъде разделено на две групи: инфекциозен и неинфекциозен цистит.

Инфекцията е най-честата причина за възпаление. В 90% от случаите причинителят е ешерихия коли, която се намира в ректума на всеки човек. Обикновено бактерията не е в състояние да причини вреда на тялото, но след като попадне в пикочния мехур и активно се размножи там, микроорганизмите предизвикват възпалителен процес.

Циститът се смята за „женско“ заболяване поради анатомични особености. Женската уретра е няколко пъти по-къса от мъжката, така че e.Coli навлиза по-лесно в тялото на жените. Възпалението на пикочния мехур може да се предхожда от различни гинекологични заболявания. Патогенната микрофлора се прехвърля от гениталните органи в пикочно-половата система, увреждайки нейната лигавица. Друг виновник за появата на цистит са полово предаваните инфекции: хламидия, херпес, кандида, трихомонада. 

Неинфекциозен цистит се среща при пациенти с рак, които са били подложени на химиотерапия или лъчетерапия на тазовите органи, както и след цистоскопия - метод за изследване на пикочния мехур.

Може да се разграничи още един вид - алергичен цистит, който се отличава с внезапно начало и бързо протичане.

Възпалението на пикочния мехур възниква в резултат на имунен отговор към някакъв алерген - лекарство, контрацептив или хигиенни продукти.

Когато се появят първите симптоми, в никакъв случай не се самолекувайте, а се консултирайте с лекар, за да предотвратите възможни усложнения. Избягвайте физическа активност, посещения на горещи бани, сауни и басейни.

Забранено е да се прилагат нагревателни подложки върху стомаха или да се взема горещ душ. Избягвайте пикантни, пържени и солени храни, които дразнят лигавиците, както и алкохол. Препоръчително е да приемате неподсладен сок от червена боровинка. 

Най-четени