За водните животни

За водните животни

Невероятен свят под вълните

Гнезда от въздушни мехурчета

Скокът на гърбатия кит

След дългогодишни изследвания биолозите дошли до извода, че в странните виения на някои видове китове съществуват ритмоподобни съзвучия. Те отделили от тях повтарящите се фрагменти, които китовете вероятно използват за предаване на определена информация. Имат ли песните на китовете някакъв смисъл, досега не е установено. Но структурните еквиваленти на ритмите се съдържат в тях толкова последователно, че могат да бъдат и преднамерени.

За лабиринтовите риби

Лабиринтовите риби правят гнездата си от въздушни мехурчета. Когато настъпи време за хвърляне на хайвера, мъжкият започва да строи гнездо. Той поема с устата си въздух, който изпуска под водата. Малките мехурчета, обвити с лепкава слуз, образуват на повърхността островче от пяна. След един-два дена мъжкият завършва гнездото и подканва женската. Двете риби застават отдолу и женската снася хайвера. Мъжкият събира с устата си зрънцата, които падат на дъното и ги отнася в гнездото.

Големите китове

Големите китове плуват със скорост до 30 км/час. Те се гмуркат на дълбочко и могат да стоят под водата около 20-30 мин, а гренландският кит - до час и половина. Трудно е да се повярва, че такива огромни животни като китовете могат да правят скокове във водата. Гърбатият кит след засилване във водата скача във въздуха и след като опише дъга или направи салто, с оглушителен шум цопва обратно във водата.

Шарения

Малък брой животни използват кръговата отбрана при защита, когато са нападнати от хищници. Изключително добри позиции заемат овцебиците, когато пазят своите теленца. Към тях не могат да се приближат не само вълците, но и гледачите от зоологическите градини. По същия начин се отбраняват и обитателите на Северна Америка-вилорогите антилопи и бизоните.

В Индия като свещени животни се почитат кравите и някои видове маймуни. В отделни райони маймуните са станали истинска напаст за гражданите.

Октоподите се промъкват незабелязано към мидата и поставят между черупката и камъче-мидата не може да затвори черупката си и става лесна плячка за хищника.

Сред животните най-грандиозни постройки създават дребните коралови полипи. Те изграждат кораловите рифове, които покриват хиляди квадратни километра от морското дъно. Големият бариерен риф край източните брегове на Австралия има дължина около 2000 км и няколко километра широчина. Почти толкова голям е и бариерния риф, който заобикаля остров Нова Каледония. Рифовете са разположени на дълбочина над 350 метра.

С опашка дишат водните насекоми: водният скорпион, ранатрата и ларвата  на мухата тенакс, наречена „плъхче”. Ихтиолозите смятат, че опашката на скокливеца взима участие при дишането на рибата.

Цар Борис III и Елин Пелин

Някога Борис III и писателят нерядко се срещали и говорели на най-различни теми. Веднъж царят поканил Елин Пелин в чамкорийската си резиденция /тогава класикът бил на гости в един частен краварник край Самоков/. Натъкмил се като за къс планински излет и изходил с радост петте километра до двореца „Царска Бистрица”.

Изглежда е пристигнал в ранния следобед, защото човек от охраната му казал, че негово величество още не се е събудил от следобедния си сън. Писателят започнал да се разхожда наоколо и съзрял един шадраван, в който плували някакви рибки. Отсякъл една лескова пръчка, вързал за нея здрав конец, закачил въдичка, измислил някаква стръв и започнал да лови водните същества...

Един от пазвантите забелязал това деяние и изтичал в двореца да докладва за бракониерството:

- Ваше величество, приятелят Ви Елин Пелин лови риби в шадравана!

Излязъл Борис III  на терасата и весело се развикал:

- Пелинко, ама тези рибки са декоративни...

Писателят не се смутил и отвърнал:

- Така е, Ваше величество! Докато царете спят, народите безчинствуват!

Портретчета

Дамян Калфов - майстор на късия анекдотичен разказ

Както казват литературните историци, Дамян Калфов е представител на късия анекдотичен разказ. Роден е в Одринско през 1887г. Там завършва и българската реална гимназия. На първо време учителства в различни селища. А след това получава и юридическо образование в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Естествено цялата му трудова дейност  е свързана  с това му призвание. Той добре опознава скучното всекидневие на дребните градски чиновници и безпаричните държавни служители. Изучава отблизо еснафският бит на различните писарушки-смешни с дребните си делнични вълнения и с комичните си страсти.

Познавам бай Дамян от края на шестдесетте години на миналото столетие /през 1973 г. той замина в отвъдното/. Истинското му хоби беше въдичарстването. И според мен най-хубавите му литературни творби са свързани с това му занимание. Риболовът му доставяше истинско удоволствие, подклаждаше му житейския тонус и, доколкото съм разбрал от него, подслаждаше му живота въобще. Той беше добър приятел на редакционните работници, правещи „Лов и риболов”. Винаги идваше усмихнат, приветлив и разказваше най-нови рибарски вицове. Неслучайно в нашето издание отразихме неговия 80-годишен юбилей през 1967 г.

Може би най-хубавите си разкази и фейлетони Дамян Калфов написва през тридесетте години на предишния век. Едни от тях са поместени в книжката „Край реката”, излязла през 1940 г.

Безсмъртни мъдрости

Птицата е скитащ плод на дървото.
Кучето е като звънец вкъщи.
Вълкът напада със зъбите, бикът - с рогата. Какво ли щеше да бъде, ако инстинктът не им ги бе посочил?
Ти не си родена да умреш, безсмъртна птицо!
Авлигата е малка, но когато брани гнездото , на усойница прилича.
Ако гониш два заека, не ще хванеш ни един.
Варди се като риба в плитка вода от щъркел.
Ако ловецът сполучи, хвали се, ако не сполучи, пушката му крива.
Ако ловецът се излъже, може за разкаже истинска случка.
Ако се сбъдне вълчата молитва, ще вали агнешко.
Ако видиш мечка в лозето на комшията, чакай я и в своето.
Ако слушаш някой, може да ловиш из морето зайци, а из гората-риба.
Не е далеч времето, когато конят ще бъде такава рядкост, каквато е тигърът.

Най-четени