Сливенският митрополит Арсений пристигна за празника
За пръв път от 131 години насам в Несебър бе отслужена литургия в нов храм. Той носи името „Свети Николай Чудотворец“ и е построен в новия квартал на града – „Черно море“.
Храмът „Св. Николай Чудотворец“ вече отвори врати, за да приеме свещенослужители и миряни. Празничната света литургия за Цветница бе отслужена от Сливенския митрополит Арсений.
“Започва страстната седмица, в която ще съпреживеем и предателството и смъртта и възкресението на Господа. Това е време на преосмисляне на ценностите, защото чрез вярата в победата на Исус над смъртта ние сме християни. Храмът е сърцето на християнската общност, което бие за всеки, който изповядва, че Христос е Бог. Ние присъстваме на много рядко събитие – служение в новопостроена църква. За нейното изграждане благодаря на кмета Николай Димитров и на всички граждани, които даряват своята лепта за вярата“, каза Сливенският митрополит Арсений.
За принос за изграждането на новия храм, митрополитът връчи грамоти на трима несебърци - на градоначалника Николай Димитров, на общинския съветник Костадин Нищелков, и на Димитър Чардаклиев.
„Тази сграда вече е православен храм. Осъществява се една от мечтите на нашата общност – втора действаща църква в Несебър. Има още много работа, но от днес тук е дом Божи и прибежище за всяка душа, която уповава на Господа“, каза кметът Димитров, който заедно с много граждани присъства на първата тържествена служба в най-новата църква в общината.
Местни жители и гости на Несебър винаги казват, че той е достоен да си съперничи с Рим по история и артефакти. Легендите приписват на града 40 църкви, от които днес са останали 12. Осем от тях през 2014 година бяха включени в уникалния маршрут „Духовен път“. Именно с този маршрут Несебър се превърна в един от най-интересните за разглеждане европейски градове. Сега вече градът има и нов храм в най- новия си квартал.
Началото на "Духовния път" е от старата порта на града.
Първата света обител е "Христос Пантократор", след нея идва "Свети Йоан Кръстител", пред която извира чудодейна вода с целебни качества.
Следват храмовете "Свети Спас", "Архангели Михаил и Гавриил", "Света Параскева" , старата митрополия "Света София" и "Свети Стефан".
Последен в обиколката е "Свети Йоан Неосветени", или "Йоан Алитургетос". От този храм се минава край уникалната сграда на Старото кметство, за да се слезе обратно до пристанището при моряците и рибарите.
Най-красивата църква по този маршрут безспорно е "Св. Йоан Алитургетос". Според легендата, тя не е била осветена и не се е използвала като храм, откъдето идва и името . Църквата е кръстокуполна с квадратен наос и просторен притвор.
Храмът "Свети Стефан" е с най-добре запазени стенописи от XVI век. За "Свети Стефан", местните моряци и рибари си има легенда. Преди да тръгнат на морско пътешествие, морските вълци идвали в църквата и рисували лодките си по стените.
До ден днешен все още могат да се видят рисунките на морските съдове, правени може би малко несръчно, но пък с огромна вяра и надежда от моряци и рибари, че ще се върнат обратно на несебърския бряг при семействата си, с добър улов и изпълнили мисията си.
Други, преди да тръгнат навътре в морето с корабчетата си, идвали до храма и отчупвали малка частичка от стенописите на светците - да ги пази в бурите и стихиите.