На тротинетка само с каска и застраховка

Автор: Труд news
Забранява се на деца до 16 години да карат електрически тротинетки, а защитната каска за всички става задължителна. Карането успоредно с друга тротинетка също е забранена.

500 лева глоба за родител, пуснал дете под 16 години да се качи на дъска с електромотор 

Общините пишат правила за регистрация

Защитната каска става задължителна за всеки, който кара тротинетка. Той трябва да сключи и задължителна застраховка „Гражданска отговорност” за причинени вреди на трети лица, както всички други шофьори на моторни превозни средства. Това предвиждат промените в Закона за движение по пътищата, които депутатите окончателно гласуваха на второ четене вчера.

Както писа „Труд news”, заради множеството убити и ранени на тротинетки, сред които има и деца, народните представители имаха и предложение изобщо да се забрани движението на тротинетки по пътищата за обществено ползване, паркове, пешеходни зони, тоест - навсякъде. То бе повторено и вчера в пленарната зала от депутата от ДПС-Ново начало Халил Летифов.

Той се аргументира с това, че няма как полицията да лови тротинеткаджиите нарушители, които се возят по двама-трима на една дъска, карат на задна гума и т.н. Колеги от неговата парламентарна група казаха, че ще подкрепят това предложение, защото за първите 6 месеца има над 400 инцидента с тротинетки, докато по същото време през 2024 г. са били около 200. А пострадалите са на възраст от 13 до 33 години. Самият Летифов каза, че вероятно другите групи няма го подкрепят и на този етап ще приемат само по-строгата регулация, но дебатът за пълна забрана на тротинетките ще продължи.

Така и стана. Въпросната по-строга регулация бе приета със 179 гласа „за”. До редакционното приключване на броя депутатите още не бяха стигнали да текстовете за глобите. Според новите изисквания всеки, който кара индивидуално електрическо превозно средство (така в закона се наричат тротинетките - б.р) да се движи по велоалеите, а ако няма такива - възможно до най-дясната граница на платното за движение. Той не бива да вдига по висока скорост от 25 км/ч и да кара само по улици, на които разрешената скорост за всички превозни средства е до 50 км/ч. При намалена видимост да включи светлините на тротинетката, а самият той да е облечен със светлоотразителна жилетка, или с дрехи със светлоотразителни елементи.

В закона на общините се дават права да определят и по-ниски скорости от 25 км/ч за тротинетките, както и зоните, в които имат или нямат право да се движат. Общинските съвети ще пишат и правилата, по които разрешават на фирмите да ги дават под наем, а също и правила, по които всяка тротинетка трябва да е регистрирана. Те няма да имат регистрационни табели, но без да се води в общината, собственикът на тротинетката няма право да я кара.  На тротинеткаджията е забранено да кара навсякъде, където има забрана да се движат велосипеди, както и в BUS лентите. Забранява му се да се движи в тъмната част на денонощието, да кара с кормило „без ръце”, да вози други лица, да кара успоредно с други тротинетки, велосипеди или мотори, да използва мобилен телефон или друго мобилно устройство за комуникация, да води животни на каишка и да паркира тротинетката си извън определените за това места до метростанции, спирки и паркинги.

Наказва се с 50 лева глоба водач на тротинетка, който кара без каска, или не слиза от дъската, когато пресича на пешеходна пътека. За него обаче глобата ще е 100 лева, ако кара без светлоотразителна жилетка, по BUS-лента, или използва мобилен телефон. До 200 лева, ако вози други лица, или шофира опасно на пътища с високи скорости.

Забранено е на тротинетки да се качват деца, които не са навършили 16 години. Ако бъдат хванати, те няма да бъдат глобени, но глобата ще е 500 лева за техен родител или настойник, предвиждат промените.

Вече снимат в аварийните ленти на магистралите

Включват тол камерите да засичат средна скорост

С първи случай на санкциониране за нарушение на Закона за движението по пътищата след свързването на камерите на тол-управелнието и КАТ, се похвалиха вчера от МВР. В района на град Омуртаг е заснета 32-годишна пътничка от Ямболско, развяла коси през люка на автомобил “Опел”. Колата управлявал 21-годишен младеж от сливенското село Градец. По снимка от тол камера той е получил акт, че вози пътничка без колан и е опитал да зикрие част от регистрационния си номер.

Системни нарушения - тройни глоби

Въпреки възраженията на отделни депутати, правилата за засичане на средна скорост от камерите на тол системата и издаването на електронни фишове за това, остават сред промените на Закона за движение на пътищата (ЗДвП). Въпросът откога ще бъдат въведени - след три, или след 6 месеца, като той трябва да се реши при окончателното гласуване на преходните и заключителни разпоредби.

Въвежда се дефиниция за “секционен контрол на средната скорост”, която се установява чрез заснемане от камери, монтирани на вход и изход от даден участък от пътя. Всяко превозно средство се класифицира и се идентифицира, както на влизане, така и на излизане от участъка, като се засича точно реалното време за преминаване и автоматично се изчислява средната скорост. Ако тя е по-висока от разрешената в участъка, тол системата регистрира нарушението. Цифровото доказателство за нарушението включва снимки на автомобила от момента на влизане и излизане, както и метаданни, въз основа на които се издава електронен фиш, същият като фишовете от другите видове камери на КАТ.

Камерите на тол системата не са само тези, които виждаме на рамките над пътя. Камери има и в колите на тол патрулите, с които те могат да засичат и средна, и моментна скорост. Важно за тях е, че разпознават не само номерата на автомобилите, но и вида им и автоматично “разбират” дали са леки или лекотоварни до 3,5 тона и имат платени винетки, или са товарни - и дължат тол такси. Камерите на КАТ не правят тази разлика и по тях не може да се прецени дали един ТИР по магистралата кара със 100 км/ч, колкото му е разрешено, или вдига до 140 км/ч, колкото лека кола. От тази седмица, без да има промени в ЗДвП, тол камерите бяха пуснати да снимат за движение в аварийната лента, дори вчера от МВР се похвалиха, че са глобили първия нарушител, заснет по този начин. За момента е изградена временна връзка на компютрите на тол системата с тези на КАТ, но сигурно ще трябва нови софтуерни решения, когато започне и засичането на средна скорост.

С поправките в закона не се вдигат глобите за превишена скорост, които стават двойни, ако нарушението е извършено повторно в рамките на 1 година. Новост е само тройният размер на глобата при системното нарушение - тоест, че при трето, четвърто и т. н., засичане в рамките на 1 година, най-честите нарушители ще плащат растящи суми. Например - при едно от най-масовите нарушения до 20 км/ч от разрешената скорост, глобата е 50 лева и за населено и извън населено място. При повторно нарушение става 100, а при трето - 150 лв. Така извършилият три нарушения ще плати не общо 150 лв. (по 50 лева за всяко), а 300 лв. (50 лв. за първо, 100 лв. за второ и 150 лв. за трето).

На вниманието на Конституционния съд

Отказват годишен технически преглед на автомобила заради неплатени глоби

Докато Конституционният съд разгледа и „задраска” поредната депутатска идиотщина, на пунктовете за ГТП ще ни връщат заради неплатени глоби.

Не е работа на депутатите да спазват основния закон

Преглед за проверка на техническата изправност на превозното средство се извършва след установяване на липсата на глоби за нарушения на собственика, ползвателя или шофьора, който го е докарал на пункта. Този текст е записан сред предложенията за промени в Закона за движение по пътищата. Той вменява задължението на служителите в пунктовете за годишен технически преглед (ГТП) на автомобилите, които са частни фирми, да отказват да си гледат бизнеса, ако клиентите им имат неплатени глоби.

Както писа „Труд news”, този текст беше приет от безславно приключилата временна комисия по безопасност на движението, в която депутатите го приеха с ясното съзнание, че противоречи на Конституцията и серия досегашни решения на Конституционния съд. Гласуваха с победилия аргумент, че „ние сме депутати, а не конституционни съдии”, тоест - не е тяхна работа да спазват основния закон в държавата, който има пряко действие.

През 2021 г. и 2023 г. на два пъти КС „задраска” останалите от милиционерско време правила да се спира от движение автомобилът, да се взема книжката или да се отказва издаването є заради неплатени глоби. Малко по-рано - през 2020 г., Върховният административен съд отмени и заповед на МВР да не се разрешава на гражданите да излизат зад граница и да пътуват свободно, докато не си платят глобите.

На разговорен език мотивите на КС бяха, че ако държавата няма силите, средствата и способностите да си събира глобите, това не означава, че трябва да ограничава правата на гражданите или да измисля различни правила и принудителни мерки от тези, които съществуват в законите, уреждащи вземанията на държавата и общините.

Новият текст в член 147 от Закона за движение по пътищата предвижда също всеки пункт на ГТП, чрез Автомобилна администрация - бившата ДАИ, да е свързан с автоматизираната система за глоби на КАТ. Но това трябва да стане в необозримо бъдеще след съвместна наредба на вътрешния и транспортния министър. До излизането на тази наредба има време за произнасяне на Конституционния съд, стига да има кой да го сезира.

Най-четени