Изчезване на изборни бюлетини разследва прокуратурата (обзор)

Досъдебното производство е образувано по сигнали на “Информационно обслужване” и на шефа на КС Проверка в е-деловодството на прокуратурата показа, че на 7 май досъдебното производство е възложено на следовател.

Съдии от КС не са разследвани, увериха от прокуратурата

Проверяват длъжностни лица от секционни комисии в няколко града на страната

Досъдебно производство за изчезнали изборни бюлетини е образувала Софийската градска прокуратура. Разследването е за това, че през периода 2024-2025 г. длъжностни лица от Секционните избирателни комисии и Районните избирателни комисии в гр. Стара Загора, гр. Кърджали, гр. Благоевград и гр. София за проведените избори за народни представители на 27.10.2024 г. са нарушили и не са изпълнили служебните си задължения с цел да набавят за другиго облага и да причинят другиму вреда и от това са могли да настъпят немаловажни вредни последици - престъпление по чл. 282, ал. 1 НК, сочат от държавното обвинение.

Досъдебното производство е образувано след извършване на предварителна проверка по постъпили в прокуратурата сигнали от изпълнителния директор на “Информационно обслужване” АД и от председателя на Конституционния съд на Република България, пише в съобщение на прокуратурата. Оттам обясниха, че разследването е възложено на следовател поради фактическата и правна сложност на делото.

От Софийска градска прокуратура увериха, че никога обект на проверка, още по-малко на разследване, не са били съдии от Конституционния съд на Република България. Повод за това се оказаха съобщения в сайтове, че прокуратурата разследва Конституционния съд за касирането на изборите. Проверка в електронното деловодство на прокуратурата показва, че от 7 май има постановление за възлагане на досъдебното производство на следовател. Това означава, че наблюдаващият прокурор Виолета Марчева е преценила, че има достатъчно данни за извършено престъпление.

На 10 март, непосредствено преди КС да се произнесе по делото за частично касиране на изборите и преизчисляването на резултатите, прокурор Марчева поиска от КС решенията и мотиви, на базата на които са избрани експертите по делото, правилата им на работа, правилата за изискването на изборните книжа от ЦИК. Председателят на КС Павлина Панова отказа, с мотива, че при висящо конституционно дело не дължи предоставянето на тези документи.

След публикуване на решението на КС председателят на КС предостави исканите материали и с писмо сигнализира прокуратурата за изчезналите бюлетини в няколко от проверяваните секции.

Най-четени