Малко след започването на операция „Синдур“ от индийските военновъздушни сили, при която бяха нанесени серия от удари срещу цели в Пакистан и оспорвания Кашмир, бързо започнаха да се появяват съобщения за загуби сред изтребителния флот на страната. Наред с доказателства за сваляне от Пакистан на изтребител МиГ-29 и евентуално на Mirage 2000 , фотографски доказателства за останките на друг изтребител потвърдиха загубата на Rafale, пише Military Watch.
IFFF this pic of the wreckage is legit then India did lose a Rafale (BS001) pic.twitter.com/ntuC6voHm2
— Doha (@Doha104p3) May 7, 2025
Стойките на пилоните, частите от ракетите и отломките от двигателя потвърждават, че загубеният самолет не може да е от друг клас изтребители, въпреки че детонацията на боеприпасите на изтребителя е причинила вторична експлозия след удара, която е разпръснала отломки и е причинила допълнителни жертви. Въпреки че няколко индийски източника бързо твърдят, че изтребителът се е разбил при инцидент, несвързан с бойни действия, вероятността изтребител да е бил свален или от пакистански изтребители, или от далекобойната противовъздушна отбрана на страната се счита за висока.
Whatever India used. The debris on the ground suggests that Rafale got a heavy beating before it died. pic.twitter.com/CjLGDKlpH2
— Aegon Targaryen (@iceeandfiree) May 7, 2025
Откриването на отломки от произведена в Китай ракета „въздух-въздух“ PL-15 с голям обсег в Индия показва, че поне един от най-способните класове изтребители на Пакистан, J-10C и JF-17 Block III, е участвал в сблъсъци, като новозакупеният J-10C отдавна се очаква да има значителни предимства в бой пред Rafale.
Загубата на Rafale може да представлява катастрофа за връзките с обществеността за индийското Министерство на отбраната, тъй като доставката на френските изтребители отдавна е силно противоречива. През 2016 г. беше подписана сделка за 8,7 милиарда долара за закупуване на 36 изтребителя, което прави самолета сред най-скъпите, изнасяни някога в която и да е държава в света, на цена над 241 милиона долара всеки, което подхранва твърденията за корупция в процеса на обществени поръчки.
Въпреки високата си цена, Rafale е сравнително лек самолет с най-слабите двигатели от всички произведени изтребители в света, сравнително малък радар и много по-ограничен обхват от по-големите самолети като Су-30MKI или китайския J-16. Индийските източници от отбраната преди това се отклониха от критиките, като конкретно твърдяха, че Rafale ще осигури огромно превъзходство над пакистанските военновъздушни сили и ще улесни свалянето на пакистански изтребители дълбоко във въздушното пространство на страната. Много по-ограничената индустриална база и технологичен сектор на Франция обаче поставиха под въпрос способността на нейните изтребители да действат на сравнимо ниво с по-способните американски и китайски бойни самолети.