Как ще работи "Златният купол", който трябва да предпази Америка от всякакви атаки?

По-рано тази седмица президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви план да се изгради американска отбранителна система, наречена „Златен купол“, която ще предпази страната от заплахата от чуждестранна ракетна атака.

Тръмп твърди, че това ще бъде първият проект за разполагане на американски оръжия в космоса и ще заработи до края на мандата му през 2029 г.

Пийт Хегсет, министърът на отбраната на САЩ, заяви пред журналисти, че Златният купол е „инвестиция от поколение на поколение в сигурността на Америка“.

Това е, което знаем досега за проекта „Златен купол“, включително кой работи по него и какви оръжия биха могли да бъдат използвани.

Какво би могъл да прави Златният купол?

След като бъде завършен, Тръмп твърди, че Златният купол ще може да сваля хиперзвукови, балистични и усъвършенствани крилати ракети и дронове, дори ако са изстреляни от другия край на света или от космоса.

Куполът - описан като „най-добрата система в света“ от Тръмп - ще има процент на успех „близо 100 процента“, твърди той.

Анонимен източник каза пред Асошиейтед прес, че Златният купол ще има наземни и космически възможности, които ще могат да откриват и спират ракети на всичките четири основни етапа на потенциална атака: откриване, прихващане в най-ранния етап на полета, спирането им по средата на траекторията или спирането им, докато се спускат към цел.

Правителството на САЩ също така разработва три варианта, включително космически прехващачи, каза източникът.

Някои от ранните системи се очаква да бъдат произведени от съществуващи производствени линии. Сенаторите на пресконференцията по-рано тази седмица посочиха L3Harris Technologies, Lockheed Martin и RTX (бивш Raytheon) като потенциални изпълнители.

L3Harris обяви през април, че е разширила завод в щата Индиана, за да работи върху „технология в орбита“ за Златния купол.

Lockheed Martin заяви на уебсайта си, че целта им е да доставят първите защитни системи „Златен купол“ до края на 2026 г.

В него са изброени и някои от съществуващите оръжия, които биха могли да бъдат част от проекта, като например системата за командване, управление и управление на битките (C2BMC), която според компанията позволява на командирите да вземат синхронизирани решения за ракетни атаки във всяка фаза на полета.

Тръмп е отделил първоначални 25 милиарда долара (22,16 милиарда евро) за проекта „Златен купол“ в предложения от него законопроект за данъчни облекчения, който беше одобрен от Камарата на представителите на САЩ в четвъртък, като общата стойност на проекта се оценява на 175 милиарда долара за три години (155 милиарда евро).

Доклад на Бюджетната служба на Конгреса на САЩ, от друга страна, определя цената само на космическите прехващачи, които биха могли да се използват за системата, на 161 милиарда долара (142,7 милиарда евро) за най-евтината алтернатива или 542 милиарда долара (480,33 милиарда евро) за по-скъп вариант.

Къде другаде има многопластова отбранителна система?

Тръмп заяви, че Златният купол ще разработи нови технологии, но ще интегрира и някои, които вече съществуват, и които биха могли да включват съвместни оръжия, разработени с израелците за тяхната многопластова отбранителна система.

Известна като „Железният купол“, израелската система е способна да открива входящ огън и да се разгръща само ако снарядът е насочен към населен център или чувствителна военна или гражданска инфраструктура.

Израел използва комбинация от Arrow, David’s Sling и Iron Dome, за да се защити от ракети с дълъг, среден и малък обсег.

Оръжейната система Arrow е семейство от прихващащи ракети, които „наблюдават, откриват, проследяват и унищожават“ входящи атаки „далеч от целта им“, с напълно автоматизирана система за управление, според израелската аерокосмическа индустрия (IAI). Тя е разработена от IAI в сътрудничество с американския Boeing.

„Прашката на Дейвид“, отбранителната система със среден обсег, разработена от израелската Rafael Advanced Defense Systems и американската RTX, предлага защита „от удар до убийство“ срещу балистични ракети, вражески самолети и дронове.

„Железният купол“ работи изключително за възпиране на заплахите с малък обсег.

Израелски представители казват, че системата не е 100% ефективна, но все пак ѝ отдават заслуга за ключова роля в защитата на страната от различни ракетни обстрели от Иран и милиции в конфликта между Израел и Хамас, стартирал на 7 октомври 2023 г.

Европа също работи по своя собствена версия.

През 2022 г. 21 европейски държави стартираха европейската инициатива „Небесен щит“, с която се съгласиха да си сътрудничат в начина, по който се доставят, поддържат и как се подкрепят взаимно отбранителните системи.

Всички оръжия, доставени за „Небесния щит“, след това ще бъдат включени в съществуваща мисия на НАТО, която „защитава територията на Алианса от всякакви  въздушни или ракетни заплахи или атаки", според организацията.

Някои страни, като Германия, са подписали договори с израелци или американци за ракетната система Arrow като част от Sky Shield.

Най-четени