Кибератаки, опити за шпионаж, саботаж: Руските агенти действат по-агресивно в Германия от всякога, според разузнаването

Според наблюдения на Службата за военно контраразузнаване (MAD), Русия засилва шпионските и разрушителни мерки в Германия, пише Die Zeit.

„Говорим за рязко увеличение на случаите на шпионаж и хибридни мерки. Подходът е по-мащабен и също така по-агресивен“, каза Мартина Розенберг, президент на Службата за военно контраразузнаване (MAD). Руските разузнавателни служби действат „както ги познавахме по време на Студената война“. Освен това, инструментариумът им се разширява.

Според информация на ДПА, броят на предполагаемите случаи на практика се е удвоил в рамките на една година. Руски агенти продължават да влизат в Германия през трети страни. Понякога те дори се свързват директно с германци от руски произход, етнически германски възвръщенци или хора, свързани с Русия , каза Розенберг.

Германски войници или лица с двойно гражданство, които са на почивка в Русия или пътуват до съюзническите страни на Русия, също са изложени на риск. Там те биха могли да бъдат принудени да сътрудничат или да бъдат оказвани натиск. „Не е тайна – Германия, като логистичен център за движение на войски на НАТО и като активен партньор на НАТО, е здраво в полезрението на чуждестранните разузнавателни служби“, каза Розенберг. 

Според Службата за военно контраразузнаване на Германия, военноморските кораби са били обект на атаки няколко пъти през последните месеци заради предполагаеми саботажи : понякога става дума за прекъснати кабелни снопове, понякога за метални стружки в задвижваща система, понякога за масло в системата за питейна вода. Често е замесена и целенасочена дезинформация – като част от различни и следователно наричани още хибридни тактики за дестабилизация.

Руските разузнавателни служби са все по-активни в или срещу Германия от години. Руският хакерски колектив APT28, например, е обвинен в кибератака срещу Бундестага през лятото на 2023 г. Руското правителство призна, че неговият таен агент Вадим Красиков е застрелял грузинец от чеченски произход в берлинския Тиргартен. Агентът, известен като „Убиецът от Тиргартен“, беше осъден, но освободен при размяна на затворници миналия август.

Службата за военно контраразузнаване на Германия е натоварена със защитата на въоръжените сили, противодействието на екстремистите и извършването на проверки за сигурност на войници и цивилни служители. Тя е най-малката от германските разузнавателни служби, подчинена на Министерството на отбраната, със седалище в Кьолн. Както и във времената на конфронтацията Изток-Запад,  борбата с шпионажа и саботажа отново има централна задача.

Най-четени