Тази седмица Франсис Форд Копола получи една от най-закъснелите звезди на Алеята на славата в Холивуд – дни преди да навърши 83 години и половин век след като промени киното със своя монументален мафиотски шедьовър „Кръстникът“. Юбилеят на великата класика е и основен повод за отдавна заслуженото полагане на звезда с името на Копола по легендарния булевард „Холивуд“.
През 1972-а „Кръстникът” става най-гледаният филм за времето си с продадени билети за над 250 милиона долара. И то при бюджет от 6 милиона долара. Ето това се казва историческа инвестиция за студиото „Парамаунт“, но преди дни Копола сподели в интервю, че изобщо не се е надявал на такъв успех, а е очаквал филмът да се превърне в „специален провал“.
За годишнината Копола и неговите творчески партньори пуснаха в избрани кина специално реставрирано издание на „Кръстникът“, продукт на хиляди часове прецизна техническа работа. Няма нови сцени, но картината и звукът са „пипнати”. „С тази версия искаме да пресъздадем усещането да гледаш „Кръстникът” в кино през 1972-а година. Когато е бил само на няколко седмици, не на 20, или на 50 години”, каза Копола.
Филмът на Франсис Форд Копола по едноименния роман на Марио Пузо е вдъхновен от реални гангстерски войни между големите престъпни нюйоркски фамилии през 40-те и 50-те години в Америка, но в центъра на събитията е измисленият от писателя криминален патриарх Вито Корлеоне, изигран легендарно от Марлон Брандо в оригиналния филм и от Робърт Де Ниро в „Кръстникът II” от 1974-а година.