Киселова разпореди на президента: Искането за референдум за еврото е недопустимо (обзор)

Автор: Труд news
След като отхвърлили варианта НС да приеме декларация, че няма да се гласува искането на президента за референдум, Наталия Киселова разпореди да се върне искането на “Дондуков” 2.

От “Възраждане” искат оставката на Киселова

Председателят на Народното събрание издаде разпореждане, с което върна като недопустимо предложението на президента Румен Радев с искане за произвеждане на национален референдум, съобщиха от Пресцентъра на Народното събрание.

В мотивите бе посочено, че предложението не е разпределено (б. р. за гледане в постоянните комисии), тъй като не е в съответствие с чл. 5, ал. 4, във връзка с чл. 4, ал. 3 и чл. 85, ал. 3 от Конституцията на Република България, чл. 140, параграфи 1 и 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз, чл. 3 от Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз, чл. 5 от Акта относно условията за присъединяване на Република България и Румъния и промените в Учредителните договори и чл. 9, ал. 4 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.

В съобщението на НС е посочено още, че “предложението на държавния глава и мотивите към него не са съобразени с Мотивите и диспозитива на Решение №3 на Конституционния съд от 2024 г. по к. д. №13/ 2023 г.”

Три часа преди официалното съобщение от НС сайтът Клуб Z съобщи, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е коментирал пред е-изданието, че “Народното събрание няма да подложи на разглеждане внесеното от президента Румен Радев искане за произвеждане на референдум за еврото”.

Конституционалисти обясниха, че е предпочетено да не се гласува в пленарната зала искането на президента за референдум, защото поради липса на решение на НС, Румен Радев няма да може да се обърне към Конституционния съд, за да оспори отказа. Причината е, че КС се произнася по актове на институциите, в т. ч. на Народното събрание - закони, решения и пр., а при липсата на акт, съответно няма предмет, по който да бъде сезиран.

Проф. Екатерина Михайлова, която преподава конституционно право в НБУ, заяви пред Нова нюз, следното: “Ако предложението за референдум бъде върнато като недопустимо от НС - президентът няма какво да изпрати на КС”, посочи тя. Михайлова поясни, че ако предложението бъде върнато като недопустимо, това ще означава, че всъщност депутатите “няма да го отхвърлят”. Просто ще приемат, че няма да разглеждат подобен въпрос.

“Труд news” научи, че в НС е обсъждан вариант предложението за референдум да бъде отхвърлено с декларация, но се появили гласове, че декларацията има правен ефект и взетото по този начин решение може да бъде атакувано в КС.

В понеделник вечерта ГЕРБ разпространиха писмена позиция, в която се посочва, че предложението за референдум относно въвеждането на еврото противоречи на конституцията, европейското право и националното законодателство и трябва да се върне на Радев.

С Договора за присъединяване на България към ЕС страната ни е поела задължение да въведе еврото при изпълнение на критериите за конвергенция, които се установяват от институциите на ЕС, а не на национално ниво. Процесът не подлежи на национален референдум след ратификацията на договора.

Всеки акт на Народното събрание, поставящ допълнителни условия или отлагащ процеса, би нарушил принципа на лоялно сътрудничество с ЕС и ще бъде противоконституционен, посочиха от партията.
След съобщението, че Киселова връща на президента предложението за референдум от партия “Възраждане” поискаха нейната оставка.

“В страха си от гласа на българските граждани при провеждане на референдум за готовността на България да въведе еврото през 2026 г., новото мнозинство в парламента погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на Народното събрание”, заяви президентът Румен Радев.

“Това деяние срива и малкото останало доверие в институциите и разобличава претенциите им, че работят в интерес на хората и отчитат тяхната воля. Парламентарното мнозинство крачи към еврозоната, но отдалечава България от Европа на демокрацията и законността”, добавя президентът.

Най-четени