Апостолът е тази личност, която израства до единствен революционен и политически лидер на своето време! Ако днес той беше сред нас, щеше да бъде най-големият български държавник! С тези думи кметът на Карлово Емил Кабаиванов се обърна към стотиците, дошли на 18 февруари на възпоменателната церемония на площад "Васил Левски", за да почетат 152-рата годишнина от гибелта на Апостола на свободата.
На церемонията в родния му град се събраха хора от цялата страна.
"Днес ние се прекланяме пред идеалите, които той ни завеща – идеалите за силна и независима България, идеалите за демократската република. И продължаваме да мечтаем за оня храм на чистата и святата свобода, който той проповядваше, че трябва да се изгради в новоосвободена България и който трябваше да бъде изграден от поколенията след него. В последните години до мъченическата смърт на Васил Левски - на 33, той изгражда вътрешната революционна организация, пише Наредата на работниците за освобождението на България, прави три обиколки на цяла България, заклева над Евангелието, револвера и ножа десетки хиляди българи. Той успява да плени сърцата на тези хора, успява да им внуши и да ги спечели с това, че делото иска жертви", каза още Кабаиванов.
Сред официалните гости в подножието на паметника на Апостола застанаха министърът на околната среда и водите Манол Генов, народни представители от всички парламентарни партии и коалиции, заместник-областният управител на Пловдив Атанас Ташков, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов, началникът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков, командирът на 61-ва Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Маргарит Михайлов и Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай. Присъстващите почетоха паметта на великия българин с минута мълчание и падане на колене. Венци, цветя и гирлянд на славата бяха положени пред монумента.
Възпоменателната церемония завърши със заря в небето над Карлово.
Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура