Константин Стаменов, председател на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, пред “Труд”: Без газ работещи хора ще останат на улицата

Автор: Труд
Константин Стаменов, председател на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, пред “Труд”: Без газ работещи хора ще останат на улицата

Бизнесът иска кризисни мерки и осигуряване на доставки и адекватни цени за зимата

“Чирен” е едва 38% запълнено

Бизнесът настоява спешно за сигурност на доставките и цена на доставките на газ. Това заяви пред “Труд” Константин Стаменов, председател на Управителния съвет на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК), в която членуват най-големите ни заводи и предприятия. Затова и от Федерацията са излезли с отворено писмо до правителството в оставка, шефът на “Булгаргаз” Людмил Йоцов и председателя на КЕВР Станислав Тодоров.

От БФИЕК са имали разговори и с АИКБ, посочи пред “Труд” Стаменов и допълни, че бизнесът е подкрепил позицията на Федерацията.

“Спирането на газа освен пагубни ефекти за икономиката, създава и значителни рискове за технологични аварии и опазването на околната среда и човешкия живот, а много работещи хора ще останат на улицата”, заявяват от БФИЕК до премиера в оставка Кирил Петков и ресорните министри. И още: “На този фон не е ясно дали има газ, който да бъде нагнетяван в “Чирен”. Съгласно публични данни, ПГХ “Чирен” е запълнено на 38%, а средната запълненост в Европа е 62%! В Германия средната запълненост е 65%, като редица хранилища там са запълнени над 90%. Да не забравяме, че сме на средата на летния сезон, когато потреблението е сравнително ниско. Какво ще се случи през зимните месеци, когато трябва да се доставя гориво за топлофикациите?!”, питат още от БФИЕК.

“Очакваме компетентно и отговорно управление на българската енергетика. В момента то е нито компетентно, нито отговорно... Диверсификация значи да добавяме доставчици, а не да вадим доставчици. А ние извадихме най-големия доставчик, с най-ниска себестойност”, заяви пред bTV Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).

Както “Труд” вече съобщи, още на 13 април правителството е решило на свое заседание да не приема новия механизъм за плащане към Газпромекспорт през сметки в Газпромбанк и от тогава доставките на газ у нас се правят през посредници и на борсови TTF цени.

Коментарът на Васил Велев идва на фона на рекордно високата цена на газа, която КЕВР утвърди за месец юли от 186,17 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), което е с 32 процента увеличение спрямо предходния месец, когато цената беше беше 141,36 лв./MWh.

Междувременно платформата Trading Economics излезе с информация, че TTF фючърсите на природен газ се консолидират около 180 евро за мегаватчас, достигайки най-високото си ниво от началото на март. Анализаторите обясняват непрекъснато растящата цена на газа с постоянните опасения за ограничени доставки. Планираната профилактика на руския газопровод “Северен поток” до 21 юни съвпадна с технически проблеми на норвежкото газонаходище “Слайпнер” (Sleipner) на “Екуинор” (Equinor), където временно са намалели добива и доставките за Европа.

Най-четени