Консумацията на кокаин е достигнала рекордни нива, албанската мафия е една от най-продуктивните

През последните години албанската мафия разширява присъствието си в Еквадор, привлечена от ключови маршрути за трафик през страната, и сега контролира голяма част от кокаиновия поток от Южна Америка към Европа, пише BBC.

Въпреки че Еквадор не произвежда този наркотик, 70% от световния кокаин преминава през неговите пристанища, казва еквадорският президент Даниел Нобоа. Той се внася контрабандно в страната от съседните Колумбия и Перу - двата най-големи производителя на кокаин в света.

Полицията твърди, че през миналата година е конфискувала рекордно количество незаконни наркотици, по-голямата част от които са кокаин, и че това показва, че общият износ се увеличава.

Последиците са смъртоносни: През януари 2025 г. са извършени 781 убийства, което го прави най-смъртоносният месец през последните години. Много от тях са свързани с незаконната търговия с наркотици.

Разговаряхме с хора от веригата за доставки, за да разберем защо тази криза се задълбочава - и как нарастващото потребление на кокаин в Европа я подхранва.

Европейските банди са привлечени от Еквадор не само заради местоположението му, но и заради законния износ, който е удобен начин за укриване на незаконни товари.

„Износът на банани съставлява 66% от контейнерите, които напускат Еквадор, а 29,81% отиват в Европейския съюз, където потреблението на наркотици нараства“, обяснява представителят на банановата индустрия Хосе Антонио Идалго.

Някои банди дори са създали фалшиви компании за внос или износ на плодове в Европа и Еквадор като прикритие за незаконни дейности.

Един от известните примери е Дритан Гжика, обвинен, че е един от най-могъщите лидери на албанската мафия в Еквадор. Прокурорите твърдят, че той е имал дялове в компании за износ на плодове в Еквадор и в компании за внос в Европа, които е използвал за трафик на кокаин. Той продължава да се укрива, но много от неговите съучастници бяха осъдени след многонационална полицейска операция.

В еквадорските пристанища полицията и въоръжените сили се опитват да овладеят ситуацията. Лодки патрулират във водите, полицията проверява кутиите с банани за тухли кокаин - дори полицейски водолази търсят наркотици, скрити под корабите.

Всички са тежко въоръжени, дори тези, които просто охраняват кутиите с банани, преди да бъдат натоварени в контейнери. Това е така, защото ако при претърсването бъдат открити наркотици, вероятно ще бъде замесен корумпиран пристанищен служител и това може да предизвика инцидент с насилие.

Въпреки тези усилия полицията твърди, че количеството кокаин, което успешно се изнася от Еквадор, е достигнало рекордно високи стойности. За това са виновни нарастващото търсене и икономическите фактори.

Според еквадорското министерство на вътрешните работи през миналата година са конфискувани близо 300 тона наркотици - нов годишен рекорд.

Този гняв към чуждестранните картели не е изненадващ, като се има предвид техният принос за нарастващото насилие.

Но някои трафиканти и тези, които се борят с тях, са съгласни с едно: търговията се подхранва от потребителите, особено в Европа, САЩ и Австралия.

Данните на ООН показват, че потреблението на кокаин в световен мащаб е достигнало рекордни нива. Проучванията на ООН показват, че Обединеното кралство е на второ място в света по употреба на кокаин. По оценки на Националната агенция за борба с престъпността Обединеното кралство консумира около 117 тона кокаин годишно и има най-големия пазар в Европа. Данните сочат, че потреблението в Обединеното кралство се увеличава. Анализът на отпадъчните води на Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство показва, че потреблението на кокаин се е увеличило със 7% от 2023 до 2024 г. 

Жертвите на тази търговия са различни.

Най-четени