„Котарашки“ открива София филм фест със своя „балкански психеделик“

„Котарашки“ открива София филм фест със своя „балкански психеделик“

Документален филм проследява творчеството на артиста

Никола Груев е бивш архитект, прегърнал света на мелодията

Култовата група Kottarashky & The Rain Dogs ще свири на официалното откриване на 28-ия София филм фест в Зала 1 на НДК на 13 март. В програмата на фестивала е включена премиерата на документалния филм “Балканска черна кутия” на Цветан Драгнев, който разказва удивителната история на Никола Груев - Котарашки, бивш архитект и обичан от няколко поколения български музикант.

Когато Чарли Жилет, легендарен музикален журналист от BBC, чува за първи път музиката на Kottarashky, той пише: “Песните му звучат като приказки, разказвани от хора, които имат цялото време на света. Време да съзерцават, да се радват, да създават и мечтаят, и да бъдат вдъхновявани от детайлите и жизнеността на маргиналното съществуване.”

Kottarashky е артистичният псевдоним на Никола Груев, роден на 4 септември 1979 година. Той е музикант и композитор, който обединява оригинални записи с електронна музика, хип хоп, джаз и други музикални жанрове. Kottarashky определя стила си като “балкански психеделик”, но критиците го смятат за част от “балканската бийт вълна”.

През ноември 2009 година германският лейбъл Asphalt Tango Records издава дебютния албум на Kottarashky “Opa Hey”, който е изцяло дигитален. Той тръгва изключително успешно, получава силен отзив в западните медии, задържа се пет месеца сред най-търсените албуми и стига до трето място в европейската класация World Music. За “Opa Hey” пишат The Guardian и Independent.

Идват и предложенията за концерти и фестивали и Kottarashky започва разговор със своите издатели, които се занимават с организиране на подобни събития. Той трябва да избира как да презентира своята музика - като ди джей или на живо. “И с китариста Христо решихме, че ще съберем група. Така беше основана Kottarashky & The Rain Dogs.”

Дали в съвременния свят си струва да бъдеш артист или това е просто загуба на време? Ето за това разказва документалната Балканска черна кутия на режисьора Цветан Драгнев (Пустиняци, Пасажери), посветена на Kottarashky.

Най-четени