Хора, готови да помагат има, но техниката не достига
Нова машина струва 50 000 лв.
Докато сайтове, медии и социални мрежи излъчват призиви за даряване на кръвна плазма, от преболедували от COVID-19, в “Труд” идват сигнали от хора, които седмици наред не успяват да стигнат до машините за плазмафереза.
Две седмици се опитвам да даря плазма, необходима за лечението на тежки случаи и не успявам, разказва 30 годишен мъж с престижна професия, който вече е загубил надежда, че ще успее да стигне до заветните машини. Мъжът звънил най-напред в Националния център по трансфузионна хематология.
“Оттам ме препратиха към ВМА. Звъних и там, посъветваха ме да се свържа с шефа им доц. Попов. Открих го, беше изключително отзивчив.” На 21 октомври преболедувалият COVID-19 през септември млад мъж е тестван за антитела. “Оказа се, че моите са 3 пъти над обичайната норма, която е 15 единици. Моите бяха 45 единици.” Поканили го в петък, на 23 октомври да дари плазма. Мъжът отишъл, но машината се оказала повредена.
“Звъниха в Националния център по трансфузионна хематология, но там казаха, че в петък по обяд няма как да събират екип, който да взема плазма. Обещаха да се обадят, когато поправят машината, но до днес никой не ме е потърсил”, казва мъжът.
Икономистът Владимир Каролев също не е успял да дари плазма. При него причината е по-различна - не отговарял на изискването да е на възраст до 55 г. Такъв бе прагът до петък, а от събота изненадващо бе променен на 65 г. след медиен натиск.
“Изкарах COVID-19, имах много антитела и исках да даря плазма. Не можело понеже до 55 г. можело, а аз съм на 59. Тъпотия поредна бюрократична българска местна. Пък после нямало достатъчно донорска плазма. На сайта на червения кръст пише, че няма максимална възраст за донорство на кръв”, написа Каролев във фейсбук.
Странно е, че осем месеца след началото на пандемията в страната има само две машини за реконвалесцентна плазма в Националния център по трансфузионна хематология, които трябва да осигурят търсената плазма за всички болници в страната. Третата машина е във ВМА. Болницата няма задължение да дава плазма на други лечебни заведения, но го прави, на добра воля. Именно от ВМА бе дадена плазма, която спаси живота на варненската лекарка Наталия Ненкова. Лекари от ВМА бяха поканени в Италия, където техни колеги споделиха опита си в леченията на тежки случаи с плазма.
Няма логично обяснение защо се разчита само две машини за реконвалесцентна плазма за всички болници. “Втора ръка машина струва около 25 000 лв., а новите са по 50 000 лв.”, коментира пред “Труд” хематологът д-р Чавдар Ботев. От Националния център по трансфузионна хематология героично декларират, че ще работят “до преминаване на последния записан за деня”, както и в “събота и неделя за предварително записани кандидати”.
Условия, на които трябва да отговарят кандидатите за дарители на реконвалесцентна плазма:
• на възраст 18 -65 години;
• преболедували и възстановили се от COVID - 19 инфекция;
• имат положителен резултат от PCR тест;
• минали са не по-малко от 40 дни след положителния резултат от PCR теста;
• в момента се чувстват здрави и състоянието им не налага прием на медикаменти
Кръвните центрове в Пловдив, Стара Загора, Варна и Плевен кандидатстват за средства от Европейската комисия. Тя отдели 30 млн. евро за кръвни центрове в ЕС. Три от центровете бяха одобрени за финансиране, Пловдив с часове забавили подаването на документи и не бил одобрен. Там обаче преди седмица бизнесмени за един ден събраха парите, необходими за закупуване на оборудването. То вече е поръчано.
Имаме уверение, че до един месец ще бъдат сертифицирани и четирите кръвни центъра за COVID-плазма и ще започнат да работят. Съществуват и коментари, че до Нова година това няма как да се случи. А това е жизнено важно.
След като на 30 октомври написахме отворено писмо до премиера Бойко Борисов за проблемите, свързани с даряването на кръвна плазма, ден по-късно от националния център по трансфузионна хематология обявиха, че ще работят и в събота и неделя и вдигнаха допустимата възраст на дарителите. Днес (б. р. понеделник) бе взета плазма от първият дарител над 55 г. - мъж на 56 г. от Петрич.
- Д- р Николов, колко реконвалесцентна плазма имате, на колко болни можете да помогнете?
- Не бих могъл да кажа, тъй като досега нямаше много дарители, които да се отзоват и общо взето това, което вземахме го обработвахме и експедирахме. Покривахме нуждите и исканията. Сега има едно задъхване, по-голям интерес има към този продукт от лечебните заведения. Явява се проблем, ако лечебно заведение търси кръвна група, която липсва. Тогава се налага да се изчака ден-два докато се появи такъв дарител. Втора седмица обаче няма нито един преболедувал от група Б, който да е дошъл да дари плазма.
- Има ли големи групи дарители, които чакат?
- Не, ние сме отправили призив към хората, които искат да са дарители да направят предварителен разговор с нас, за да се филтрират хората, които не отговарят на изискванията, да няма струпвания и да не губим времето на онези, които искат да дарят плазма.
- Днес за кой ден записвате?
- Записваме и за утре и за сряда. Днес минаха 6 човека и всичко върви гладко.
- Кое наложи да се вдигне възрастта на хората, които могат да даряват плазма от 55 на 65 години?
- Медийният натиск. По принцип в европейските страни още от август има публикувано, че е нормално... защото не е еднаква реконвалесцентна плазма с обикновената. Реконвалесцентна плазма се взема от преболедували хора, които трудно се възстановяват, особено когато са в по-напреднала възраст. Така че, това решение го взехме на медицински съвет и сме в крак с това, което се прави в европейските страни.
- Имате ли обяснение защо след като реконвалесцентна плазма е толкова важна за лечението на пациенти с COVID, за цялата страна има само две машини във вашия център?
- Не мога да ви отговоря. Всеки център е самостоятелно лечебно заведение.