Не с агресия трябва да отвръщате на агресията на малолетни и непълнолетни, убеждават психолозите
24 хулиганчета заловени в София
Използвайте спокоен тон и ненасилствен език, когато говорите с тийнейджъри. Агресията им често цели да провокира реакция, затова запазете спокойствие и не им отвръщайте. Избягвайте резки движения и бурното жестикулиране, спазвайте физическа дистанция - най-малко една ръка разстояние. Това гласят част от препоръките на Института по психология на МВР към охранителите в училища, молове и на други публични места, където им се налага да се справят с непълнолетни и малолетни, които трошат имущество или нападат хора.
Както писа “Труд news”, из София и други големи градове бродят компании от “локали” (или “локални” - б. р.). Повечето са момчета, но има и момичета. Възрастта им е от 14 до 19 години, носят скъпи дрехи и маратонки, крият лицата си с маски. Може да са въоръжени с боксове, вериги или ножове и да нападнат някого, без да бъдат предизвикани. В някои случаи вземат джобни пари от по-малки от тях деца, по-често се бият помежду си заради “Левски” и ЦСКА, има и нападения, само за да се снимат с телефоните и да покажат “героизма” си в социалните мрежи. В началото на май столичната полиция обяви, че за първите 4 месеца на годината има 28 подобни престъпления с различни “локации” в града и са установени 24 хулиганчета. Всъщност темата е по-стара - още от края на ноември миналата година, когато юноши с бушуващи хормони предизвикаха няколко сбивания в софийски молове и станции на метрото. Тогава в търговските центрове бе увеличена и затегната охраната и скоро не се е чувало за изпълнения на “локали”.
Психолозите смятат, че охранителите в никакъв случай не бива да се поддават на общественото мнение, че на тийнейджъра са нужни два шамара с възпитателна цел. “Макар че може да не проработи, целта е да започнем да общуваме - докато взаимодействието е на ниво език, ние всъщност правим превенция на агресивни действия. Стремете се да задържите диалога, за да вентилирате напрежението и да спадне интензитетът на емоцията им”, пише в препоръките. Друг съвет е гардовете да се поддават на провокации и да не забравят, че целта на тийнейджърската агресия често е да уязви авторитетите.
В следващите дни отново ще има абитуриентски балове, затова и полицията, и охранителите в големите градове и по курортите са на крак, за да предотвратят безредици и побоища. Но родителите не бива да разчитат на това, а сами да се погрижат и да поговорят с децата си какво е допустимо и какво не е, за да не бъдат помрачени празниците.
Съветват да се поддържа диалог
Примери за деескалиращ диалог:
“Здравейте, всичко наред ли е при вас? Изглежда малко напрегнато.”
“Виждам, че нещо ви притеснява. Ако мога да помогна, насреща съм.”
“Не искам да ви преча, просто искам да сме сигурни, че всичко е спокойно тук.”
Насочване към диалог, а не към конфронтация:
“Нека не го обръщаме на конфликт. Има и други начини да решим ситуацията.”
“Може би просто не се разбираме в момента. Искате ли да поговорим спокойно настрани?”
“Виждам, че ситуацията може да излезе от контрол. Нека спрем за момент и помислим какво може да направим, за да не се стигне дотам.”
Изразяване на уважение и търсене на сътрудничество:
“Уважавам, че имате мнение и искате да го изразите. Просто нека го направим без напрежение.”
“Оценявам, че ми говорите директно. Нека и аз обясня какво виждам отстрани.”
“Можем да стигнем до решение, стига да има уважение и от двете страни”
“Разбирам, че има напрежение, но ако влезете и се случи нещо, ще има сериозни последици за всички. Не си струва.”
“Искате ли да ми кажете какво става и да потърсим друг начин.”
За да не се стига до инциденти
• Спазвайте физическа дистанция - най-малко една ръка разстояние.
• Не стойте в агресивна поза - със скръстени ръце или ръце на кръста, със свити юмруци, избягвайте резките движения, бурното жестикулиране. Нека ръцете Ви да бъдат видими (не в джобове). Позата Ви трябва да внушава самообладание, сигурност и спокойствие. Подобно поведение от Ваша страна има способността да модулира поведението на опонента Ви в посока успокояване и деескалация.
• Не обиждайте, не демонстрирайте високомерие и ирония. Не обвинявайте прибързано (вместо: “Какво правите тук?”, по-добре е “Момчета, всичко наред ли е?”). Важно е да се избягва осъждане или коментари по външност, облекло, поведение - това може да се възприеме като обида и да ескалира ситуацията.
• Тийнейджърите се нуждаят от ясни граници и структура. Обяснете какво поведение е неприемливо и какви ще са последствията, ако границите бъдат прекрачени. Твърде често агресията прикрива емоции като страх, гняв или безсилие. Добре е да им покажете, че разбирате това (“Изглежда, че си/сте много ядосан/и. Ще ми кажете ли защо?”).
• Използвайте авторитет и напомнете правилата на обекта, като факт, не като заплаха: “Молът има политика да не се съберат големи групи на едно място. Надявам се разбирате”. Така едновременно валидизираме емоциите им и поставяме границите.
• Говорете спокойно и авторитетно - без заплахи и викове. Използвайте кратки и ясни инструкции (“Отдръпнете се!”, “Говорете спокойно!”, “Обяснете!” и т. н.).
• При възможност се обръщайте към тях по име - това ще ги извади от анонимност и ще ги фокусира върху индивидуалната отговорност.
• В тази посока може да предприемете и познато за охранителната дейност разбиване на групата на няколко по-малобройни такива, както и при възможност идентифициране на лидера, отделянето му встрани от групата и поддържане на диалог с него.
Надявам се тези съвети да бъдат приноса ни като сдружение за справяне с проблема с агресията сред непълнолетни и малолетни, който вълнува всички. Съветите се отнасят до охранителите не само в училищата, а и във всеки един обект - моловете и други търговски обекти, за охраняеми зони на обществени места и т. н. Но, да - пак е хубаво охранителят да знае как да подходи и когато не е на работа и не се налага да действа като длъжностно лице, а като гражданин на улицата, за да спре или предотврати да ескалира някаква ситуация с тийнейджъри. Аз съм подготвила практически наръчник за охранители, но още от есента на миналата година, когато имаше случаи на нападения в молове, подготвям и друго специализирано ръководство по отношение на работата с непълнолетни. Получихме тези съвети от Института по психология на МВР чрез Консултативния съвет по въпросите на частната охранителна дейност. Основното за охранителите е да знаят, че докато има разговор, няма агресия. Да знаят, че преди да прилагат сила, спазвайки стриктно закона, могат да пробват първо подходите за деескалация на напрежението. Агресия винаги е имало сред младите хора през годините, но това, което се вижда в последно време и е като обезпокояваща тенденция, че го правят за забавление. Не защото са провокирани по някакъв начин от някой човек - да им е направил забележка, да ги побутнал... Не - те самите го провокират, предизвикват го и после нападат... Правят го за забавление и за да се снимат с телефоните и пуснат в социалните мрежи. Това е притеснителното и това предизвиква обществената реакция.
“Каква вина може да носи МВР за “локалите”? Десетилетия култ към мутрите, култ към чалгата, култ към скъпите коли и вещи води до това. Понякога липса на родителска грижа и надзор, липса на внимание в образователната система към подрастващи може да доведе до такъв феномен”. Това каза вчера министърът на вътрешните работи Даниел Митов. “Не можем да търсим вината в една институция или едно правителство. Това са десетилетия, в които проблемите са неглижирани. МВР ще си свърши работата. Установени са повечето от т. нар. “локали”. Извадени са от анонимност. Работи се с родителите им. МВР може да ги задържи, но са нужни и други мерки с други институции. Репресивната сила на държава не е панацея”, допълни министърът.
Възпитателните мерки са от времето на Народната милиция
Министърът на правосъдието Георги Георгиев
Министерството на правосъдието започва работа по изцяло нов закон за детско правосъдие, съобщи преди 2 дни правосъдният министър Георги Георгиев и подчерта нуждата от цялостен и съвременен подход към непълнолетните, извършващи противообществени прояви.
“Зачестилите случаи на насилие, вандализъм и обществено неприемливо поведение сред т. нар. “локали” - групи от непълнолетни, които се събират и действат заедно в градската среда - изискват спешна и системна реакция. Тези групи не просто нарушават обществения ред - те създават среда на страх, тормоз и социална дезинтеграция. Причините за включването на млади хора в подобни групи са комплексни - търсене на принадлежност, липса на подкрепа, социална несигурност. Именно затова ни е нужен нов закон, който да отразява съвременните реалности и нуждите на подрастващите”, подчерта Георгиев.
В България в момента действа Закон за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, който в сила от 15 март 1958 г. Не е широко известно, но именно по този закон Народната милиция при социализма през 60-те и 70-те години стрижеше нула номер “битълсите” с дълги коси и биеше печати по краката на девойките с минижуп.
През 2016 г. Екатерина Захариева, която сега еврокомисар, но тогава бе правосъден министър в кабинета “Борисов 2” подготви изцяло нов Закон за отклоняване от наказателно производство и налагане на възпитателни мерки на непълнолетни лица. Проектът му бе публикуван за обществено обсъждане, но така и не стигна до гласуване в парламента. Законът предвиждаше да бъдат закрити всичките 6 към онзи момент интернати и на тяхно място да бъдат създадени 10 нови центрове за възпитателен надзор, в които ще има максимум по 10 деца, които да живеят в среда, близка до семейната и да посещават обикновените училища.
Предлагаше се максималният срок за престой в центровете да е една година, като на всеки три месеца той да се преразглежда, за да бъде евентуално съкратен или прекратен. Според проекта трябваше чрез промени в НК и НПК да се създадат специализирани съдебни състави, които да гледат дела срещу малолетни и непълнолетни. До навършване на 18 години срещу младежите следваше да се вземат само възпитателни мерки, а наказателна отговорност да носят само за престъпления, които се наказват с над 10 години затвор.