Урсула фон дер Лайен отиде в Шотландия да преговаря с Доналд Тръмп за една от най-големите търговски сделки в историята. Само че докато Тръмп преговаряше, Урсула просто се предаде. Крайният резултат е повече от красноречив:
САЩ ще запази 15% мита на стоки от ЕС. От страна на ЕС - митата са 0%. Не само това, ами Европа ще трябва да отвори своя пазар за стоки от САЩ като например автомобили, които досега трябваше да спазват по-строгите европейски стандарти.
Не само това, обаче. Урсула се съгласи ЕС да купи енергийни ресурси на стойност 750 милиарда долара от САЩ.
Има и още. Урсула се съгласи ЕС да инвестира 600 млрд. долара в САЩ. Заедно с това, а може би и отгоре на сделката, ние ще купуваме американски оръжия за превъоръжаването на Европа. Спомняте ли си всичките онези обещания, че ще се инвестира в европейската индустрия и ще произвеждаме оръжия? Е, май няма. Госпожа Фон дер Лайен се съгласи просто да купим американските.
Лидерските качества на неолибералната еврокрация се сблъскаха с реалността и резултатът бе особено грозен. Провалът на Урсула е толкова мащабен, че дори проевропейски медии и най-върлите й защитници трябваше да признаят колко жалко се представи.
Самата тя се опита да замаже положението като каза, че тези 15% са по-малко от потенциалните 30% на Тръмп, но пропусна, че Великобритания договори едва 10% мита. Като все пак трябва да отбележим, че ЕС има почти 6 пъти по-голяма икономика от Великобритания. Всъщност, ЕС има много лостове, с които може да въздейства на Тръмп и да спечели, ако някой има смелостта да преговаря качествено.
Проблемът тук бе изцяло в лидерството и Урсула фон дер Лайен, която дори по време на пресконференцията бе забила поглед в земята и оставяше Тръмп да говори през нея. Той дори ѝ се скара за миграцията и посочи, че САЩ е занулила своята нелегална миграция и сега масово депортира, а Европа трябва да прави същото.
Какво очакваме обаче от лидер, чиято платформа за преизбиране бе, че всичките ѝ действия в предишния мандат са грешки и сега трябва някой да ги поправи?
Не е случайност, че те бяха обект на подигравки и в Китай, където Си Дзинпин беше изпратил обикновен рейс от летището да ги посрещне от самолета. Даже си слязоха с багажите и пеша отидоха към летището, като пасажери от икономическа класа в нискотарифна авиолиния.
Време е Европа да се събуди и да се усети, че тези хора нямат абсолютно никакво място във властта по никакъв начин.