Въвеждат данък „чуждестранен студент“ за университетите на Острова
Кандидатстване за гражданство - след 10 години пребиваване в кралството
Радикални мерки за намаляване на имиграцията обяви британското правителство. При представянето им премиерът Киър Стармър отсече, че ще сложи край на „проваления експеримент с отворените граници“ чрез широкообхватни реформи, които да намалят драстично имиграцията до 2029 г., предаде Ройтерс.
„Всички области на имиграционната система, включително работните визи, визите за събиране на семейства и учебните визи, ще бъдат затегнати, за да можем да ги контролираме по-добре. Правоприлагането ще бъде по-строго от всякога, а броят на имигрантите ще намалее“, обясни Стармър. И допълни: „Ще създадем система, която е контролирана, селективна и справедлива“.
Реформите са събрани в т.нар. бяла книга за имиграцията. Една от областите, в които предстоят сериозни ограничения, е затягането на правилата за наемане на чуждестранни работници. Правителството ще повиши с 32% таксата за внос на чуждестранна работна ръка, която работодателите плащат, когато наемат от чужбина служител чрез виза за квалифициран работник или по друг подобен начин.
В момента за наемането на трудови мигранти зад граница се плащат по 1000 британски лири за служител в голяма компания през първата година и 364 лири за такъв в малка.
Кабинетът смята да спре изцяло наемането на работници от чужбина през сектора на социалните грижи. Предвиден е „преходен период“ до 2028 г., по време на който срокът на действие на вече издадените визи би могъл да бъде продължен.
Въвеждат се по-строги изисквания за владеенето на английски език при издаването на различните видове визи. Пълнолетните членове на семейството, идващи в страната с работници или студенти, ще трябва да демонстрират основно ниво на познания по английски език, за да получат виза.
Затягат се и условията за право на постоянно пребиваване и получаване на гражданство. Имигрантите ще трябва да прекарват 10 години в страната за разлика от настоящото петгодишно изискване, за да получат автоматичното право да кандидатстват за безсрочно „позволение за оставане“ или гражданство.
Лица, които успеят да докажат „приноса си към икономиката и обществото“, ще могат да кандидатстват по-рано.
Чуждестранните студенти ще имат право да работят във Великобритания, след като завършат, но само за 18 месеца, а не както досега - за две години.
„Бялата книга“ предвижда такса от 6% върху чуждестранните студенти, която ще бъде наложена на университетите въз основа на всяка такса за обучение, платена от чуждестранни студенти, и е първата по рода си. Очаква се таксата да струва на университетите около 600 милиона британски лири, според първоначалните оценки. Правителството подчерта, че събираните от нея средства ще бъдат реинвестирани в системата на висшето образование, за да се подкрепят и насърчават британските студенти да учат в университети.
Правителството ще инициира ново законодателство, което да улесни експулсирането на някои категории търсещи убежище лица.