Полша ще въведе временен граничен контрол на границите си с Германия и Литва, считано от 7 юли. Това обяви премиерът на страната Доналд Туск във вторник, следвайки примера на няколко други страни от Европейския съюз, които въведоха отново граничен контрол, за да спрат незаконната миграция, съобщава Reuters.
Либералното правителство на Туск е обвинено от опозиционни партии, че приема голям брой нелегални имигранти, изпратени обратно от Германия. Правителството твърди, че броят им е ограничен. Дебатът за имиграцията се засили през последните седмици в Полша, като крайнодесни активисти започнаха да организират патрули по границата с Германия.
"Вярваме, че временното повторно въвеждане на контрол е необходимо, за да се сведат до минимум неконтролираните потоци от имигранти на полско-германската граница", заяви Туск на заседание на правителството.
През февруари Германия обяви, че ще удължи временния си граничен контрол с шест месеца.
Канцлерът Фридрих Мерц заяви във вторник, че Германия иска да запази Шенгенската система на ЕС, която позволява пътуване без паспорт, но това може да проработи само ако не се злоупотребява с нея от престъпници, които прекарват мигранти нелегално. "Знаем, че полското правителство също иска да наложи контрол на границата с Литва, за да ограничи незаконното преминаване от Литва в Полша", каза Мерц на пресконференция.
"Така че имаме общ проблем, който искаме да решим заедно", уточни той. Според собствените си изявления, Полша е изправена пред мигрантска криза, организирана от Беларус и Русия на източната си граница от 2021 г. И двете страни отричат да насърчават мигрантите да преминават границата.
Удар по Шенген
Решението на Полша дойде като поредното изключение от Шенгенската зона за пътуване без граници в Европа, контролирана от Европейската комисия.
Говорител на Комисията заяви във вторник, че контролът на вътрешните шенгенски граници е "възможен при определени условия", коментира Euroactiv.
Комисията е била "в тясна връзка с всички държави членки, които имат граничен контрол, и с всички държави членки, които са засегнати от него", добавиха от ЕК.
Няколко държави, включително Германия, използваха възможността за законови изключения, за да въведат отново граничен контрол през последните няколко месеца, след като миграционните данни скочиха рязко през 2023 г. след края на пандемията от Covid-19.
Мерц заяви във вторник, че Европа е ангажирана със „запазването на това Шенгенско пространство“.
"Но свободата на движение в Шенгенското пространство ще работи в дългосрочен план само ако не бъде повод за злоупотреба от онези, които насърчават незаконната миграция, особено чрез контрабанда", добави той.