Микоплазмена пневмония плъзна от Китай

Микоплазмена пневмония плъзна от Китай

Не е вирус

Поразява предимно деца между 5 и 14 години

През 2019 г. пандемията от коронавирус започна в Китай и се разпространи по цялата планета. През май 2023 г. Световната здравна организация официално обяви края на пандемията. Шест месеца по-късно Китай роди друга инфекция, която бързо се разпространява в целия свят. Говорим за микоплазмена инфекция, а не за нов вирус.

Дания, Франция, Нидерландия и Ирландия, а след тях Швеция и Швейцария последваха същия сценарий. Напоследък от много страни, предимно в Европа и Азия, идват новини за ръст на болните – основно това са деца между 5 и 14 години. У нас се очаква пневмонията да се появи след пътуванията и събиранията на много хора около коледните и новогодишните празници. 
Микоплазмената пневмония е заболяване от групата на атипичните пневмонии, причинено от патоген - микоплазма (M. pneumoniae). Подлежи на сезонни колебания, подобно на обикновената настинка. Заболяването засяга предимно пациенти на възраст под 35 години.

Инкубационният период на заболяването продължава от една седмица до един месец. Първото нещо, което се забелязва, е кашлица, отначало слаба, а след това силна и продължителна. Придружава се от болка в гърдите.

Болестта се изявява чрез назална конгестия (запушен нос, затруднено дишане, кихане, хрема, тежест в главата), сухота в назофаринкса и дрезгав глас. Температурата постепенно се повишава, появяват се слабост и изпотяване. За потвърждаване на диагнозата се препоръчва PCR тест.

В света все още няма ваксина срещу микоплазмена инфекция. Обикновено заболяването протича леко, но има усложнения, предимно при хора с имунен дефицит. В агресивна форма може да се развие дихателна недостатъчност и това да доведе до смърт. Профилактиката на заболяването е подобна на обичайните мерки при коронавирус.

Микоплазмената инфекция отдавна е известна на науката. Тя периодично избухва през няколко години. Последната е била през 2015-2018 г. Причинителят на това заболяване е „на границата между вирус и бактерия“. При ранна диагностика лечението е лесно и успешно, но при прогресиране на заболяването се налага хоспитализация. В повечето случаи пациентите с пневмония, причинена от M. pneumoniae, се лекуват амбулаторно с антибиотици. Най-често курсът продължава от 7 до 10 дни.

Употребяват се такива от групата на макролидите или, по изключение, хинолони. Изчистването от бактерията става за около две седмици. 

Най-четени