Здравни специалисти: Липсата на масов скрининг и информираност са проблем при вирусните хепатити

Снимки: Анита Иванова

Данните за България показват, че 412 са смъртните случаи годишно

Здравни специалисти обсъдиха световните данни за вирусните хепатити и отбелязаха кои са основните компоненти, на които трябва да се обърне внимание относно инфекцията. 

Хепатит B е инфекция на черния дроб, която се разпространява чрез контакт със заразени телесни течности. Повечето инфекции възникват при контакт със заразена кръв, но спермата, слюнката и вагиналните течности също могат да бъдат заразни. Хепатит C е инфекция, засягаща главно черния дроб. Причинител на заболяването е вирусът на хепатит С (HCV). Хепатит D е инфекция, която причинява възпаление на черния дроб. Това подуване може да наруши функцията на органа и да причини дългосрочни проблеми с него, включително чернодробни.

Световните данни сочат, че 1,1 млн. са смъртните случаи годишно от НВV и НCV, а 3 млн. са новоинфектираните годишно. 

Данните за България показват, че 412 са смъртните случаи годишно от хепатит С (1 човек на ден).

Д-р Николай Брънзалов обърна внимание на основните проблеми с вирусните хепатити.

„Важно е на ранен етап да се открие заболяването, за да няма усложнения, като чернодробна цироза или рак на черния дроб. Необходимо е да се направи по-масов скрининг и на по-често време да се извършват изследвания и да се разшири рисковата група“, категоричен е той. 

„Много европейски страни са внедрили нови подходи към скрининга, осигуряващ достъп до безплатни тестове. Тези държави инвестират в превенция“, каза още д-р Брънзалов, като даде за пример Франция, Германия и Литва.

"Скринингът при нас е проблемът. Не става въпрос само за вирусните хепатити, но това е обвързано и със съответния финансов ресурс", каза здравният специалист. 

Той посочи, че е необходима ефективна кампания за повишаване на обществената информираност. "Българинът не знае, какво му влиза в профилактичния преглед", посочи той.

Д-р Брънзалов отбеляза още, че е необходимо провеждане на ефективен скрининг, за да има реален резултат, както и реален достъп на лечение.

„Проблемът е в масовия скрининг и информираност на пациентите“, обобщи той. 

„Относно пътеките има кодове – диагностични и терапевтични, които трябва всяко лечебно заведение да ги изпълни по съответната пътека или процедура, за да може да се отчете към касата и тогава Здравната каса заплаща тази медицинска дейност“, подчерта още специалистът. 

По темата за вирусните хепатити се включи и доц. Ангел Кунчев. 

„Когато разглеждах данните и аз се учудих колко бързо се променят нещата само в рамките на 4-5 години. Важното за един инфектиран вече човек да бъде излекуван по най-бързия начин с най-новите лекарства“, каза доц. Кунчев.

Снимки: Анита Иванова и Pixabay

Най-четени