Минералната баня “София” става термален център

В момента сградата се руши

Меморандум за възстановяване на Централна минерална баня “София” като общински термален градски център бе подписан от председателите на групи в столичния общински съвет.

От Българската асоциация за термално наследство (БАТН) съобщиха, че кметът на София Васил Терзиев подкрепя идеята.

В момента банята се руши, от години е превърната в склад, а голяма част от лечебната минерална вода се излива в канализацията. “Битката за възстановяване на Централната минерална баня е започнала още 1994 г.”, обясни Ваня Кашлакева - член на УС на БАТН.

През 2020 г. бе проведен конкурс, след който три избрани архитектурни екипа представиха концепциите си, представящи и бизнесплан, и модел за развитие на Централната баня - “Софийски терми”, “Kengo Kuma & Associates Inc и Ямазаки + Иванова Архитектс” и “Историческа баня”. И трите екипа предлагат Централна баня отново да заработи като термален и балнеолечебен център.

Строителството на банята започва през 1888 г., а австрийският архитект Емил фон Фьорстер печели обявения международен конкурс за минерална баня с хотел. Строежът на хотела е спрян четири години по-късно поради недостиг на средства. През 1904 г. се избистря идейният проект за комплекса в днешния му вид от архитектите Петко Момчилов и Фридрих Грюнангер. Малката баня отваря врати през 1908 г., а голямата - с два плувни басейна, семейни вани, римски бани - на 13 май 1913 г.; в северното крило се открива водолечебен институт с водоналивни съоръжения (1914). Съоръженията се захранват с вода от извиращите под сградата минерални извори. При бомбардировките на София (1944 г.) малката баня е съборена, а части от голямата са сериозно засегнати. След Втората световна война голямата баня е точно реставрирана и е обявена за паметник на културата от местно значение. Поради амортизация през 1986 г. сградата е затворена за посетители и напълно изоставена след 1989 г.

Най-четени