Съвместните военни учения между САЩ и Южна Корея в бъдеще могат да доведат до "нова Корейска война", тъй като водят само до изостряне на ситуацията в региона, заяви външното министерство на КНДР в навечерието на годишнината от примирието в Корейската война, съобщава РИА Новости.
"Никой не може да предвиди кога различните военни учения, всъщност военни репетиции, извършвани от САЩ и Южна Корея, ще прераснат във втора Корейска война", се казва в изявление на външното министерство.
Пхенян отбеляза, че съвместните военни учения на Съединените щати и техните съюзници застрашават сигурността и са един от основните фактори, водещи до влошаване на ситуацията на Корейския полуостров, гаранциите за мир в региона не могат да бъдат реализирани, докато американският военен контингент остава там.
През юли в Южна Корея се проведоха съвместни учения с ВВС на САЩ с изтребители F-35. Също на 25 юли се проведоха мащабни вертолетни учения на ВВС на Южна Корея, където бяха използвани хеликоптери американско производство. Освен това през август трябва да се проведат съвместни летни полеви учения на армиите на двете страни, които за първи път от години ще се провеждат в реален режим, а не под формата на симулация или щабни учения. Интензификацията на ученията от Сеул и Вашингтон се обяснява с повишената заплаха от Северна Корея.
Корейският полуостров технически все още е във война, тъй като Корейската война приключи с примирие, а не с мирен договор. Той беше подписан от командващите войските на КНДР и Китай - от една страна, и САЩ под флага на ООН - от друга. Всички последващи опити на КНДР да подпише мирен договор бяха отхвърлени от САЩ.
При президента на САЩ Доналд Тръмп се проведоха безпрецедентни преговори на високо ниво между САЩ и Северна Корея, в самото начало на които беше постигнато споразумение за постигане на официален край на войната. Бившият южнокорейски президент Мун Дже-ин също направи няколко предложения за официално прекратяване на Корейската война чрез подписване на декларация за прекратяване на конфликта. КНДР не отхвърли еднозначно това предложение, но се отнесе към него предпазливо, като посочи, че условията за сключване на декларация все още не са благоприятни. С появата на консерваторите в Южна Корея престанаха публичните изявления на властите за необходимостта от официално прекратяване на войната.