Американски служители са открили комуникационни устройства, скрити в инвертори и батерии, произведени в Китай, което повдига опасения относно рисковете за сигурността на критична енергийна инфраструктура, съобщава Newsweek. Тези инвертори се използват и за свързване на вятърни турбини.
Американските енергийни власти преоценяват рисковете за сигурността, свързани с произведените в Китай устройства, които играят критична роля в инфраструктурата за възобновяема енергия, след като откриха необяснимо комуникационно оборудване в някои от компонентите.
Експерти по сигурността, изследващи свързано към мрежата оборудване, са открили неоторизирани комуникационни устройства, които не са документирани в продуктовите спецификации, вътре в слънчеви инвертори, произведени в Китай, съобщава Ройтерс.
Инверторите за захранване, произведени главно в Китай и използвани по целия свят за свързване на слънчеви панели и вятърни турбини към електрически мрежи, както и в батерии, термопомпи и зарядни устройства за електрически превозни средства, са под строг контрол.
Въпреки че инверторите са проектирани с възможности за отдалечен достъп за актуализации и поддръжка, комуналните компании обикновено внедряват защитни стени, за да блокират директната комуникация с Китай.
През последните девет месеца в батерии от няколко китайски доставчици са били идентифицирани недокументирани комуникационни компоненти, включително клетъчни радиостанции.
Точният брой на изследваните слънчеви инвертори и батерии остава неясен, според доклада на Ройтерс.
Тези недекларирани компоненти биха могли да създадат скрити комуникационни канали, които заобикалят отдалечени защитни стени, с потенциално опустошителни последици.
Майк Роджърс, бивш директор на Агенцията за национална сигурност (NSA), заяви, че китайците може би се надяват, че широкото използване на инвертори ще ограничи възможностите на Запада за справяне с проблема със сигурността.
„Знаем, че Китай смята за важно да застраши или наруши поне някои елементи от основната ни инфраструктура“, каза Роджърс.
Говорител на китайското посолство във Вашингтон разкритикува широкото използване на националната сигурност като оправдание за нападения върху Китай.
„Противопоставяме се на обобщаването на концепцията за национална сигурност, което изкривява и омаловажава постиженията на Китай в областта на инфраструктурата“, заяви говорителят.
Правителството на САЩ не е признало публично тези заключения. Министерството на енергетиката на САЩ (DOE) заяви, че редовно оценява рисковете, свързани с нововъзникващите технологии.
„Въпреки че тази функционалност не е непременно злонамерена, е важно тези, които купуват продуктите, да разбират напълно техните възможности“, каза говорителят.
На фона на нарастващото напрежение между САЩ и Китай, САЩ и други страни преоценяват участието на Китай в критична инфраструктура поради опасения относно евентуални рискове за сигурността, според двама бивши правителствени служители.
През февруари двама американски сенатори внесоха „Закон за отделяне от зависимостта от батерии от чуждестранни враждебни организации“, който би забранил на Министерството на вътрешната сигурност да купува батерии от определени китайски компании, считано от октомври 2027 г., позовавайки се на рискове за националната сигурност.
Законопроектът, изпратен до Комисията по вътрешна сигурност и правителствени въпроси на Сената на 11 март, все още не е приет и е насочен към шест китайски компании - CATL, BYD, Envision Energy, EVE Energy, Hithium и Gotion High-tech - за които се твърди, че имат връзки с Китайската комунистическа партия.
Междувременно, комуналните компании се подготвят за евентуални забрани за китайските производители на инвертори, като някои от тях, включително Florida Power & Light, вече търсят алтернативни доставчици.