Ядреното разоръжаване е основното постижение на „разведряването“ след края на Студената война. В продължение на тридесет години човечеството живееше мирно, без страх от избухването на Третата световна (разбира се, ядрена) война. Но, за съжаление, ерата на спокойствието свърши. И не става въпрос само за политика. Новите технологии просто пристигнаха.
Според последния доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), държавите отново изграждат ядрените си арсенали. Това стана възможно благодарение на бързото развитие на технологии като изкуствен интелект, дронове и квантови изчисления.
Според SIPRI не само трите велики сили (Русия, САЩ и Китай) демонстрират желание да разширят ядрените си арсенали. Но и други притежатели на ядрени оръжия. Нека припомним, че това са Израел, КНДР, Пакистан, Индия, Франция и Великобритания.
Китай е лидер в ядрените технологии, се казва в доклад на SIPRI.
В момента Китай разполага с най-малко 600 ядрени бойни глави, като от 2023 г. нататък всяка година към арсенала си се добавят около 100. При сегашните темпове на растеж, Китай би могъл да разполага с 1500 ядрени бойни глави до 2035 г. - почти толкова, колкото Русия и Съединените щати в момента държат в готовност за бърза употреба.
Според SIPRI, общият арсенал на Русия е 5459 бойни глави, докато САЩ имат 5177, което представлява около 90% от световния арсенал.
Смята се, че Китай вече разполага с 24 ядрени бойни глави, разположени на ракети или в бази с оперативни сили за евентуално разполагане в кратки срокове. Стотици площадки за междуконтинентални балистични ракети се изграждат в северните пустинни райони на Китай, а три планински района в източната част на страната също разполагат с силози за такива ракети.
На неотдавнашен редовен брифинг на китайското външно министерство, говорителят Гуо Джиакун отказа да коментира данните в шведския доклад. Той обаче подчерта: „Китай винаги се е придържал към стратегия за ядрена самозащита, винаги е поддържал ядрените си сили на минималното ниво, необходимо за националната сигурност, и не е участвал в надпревара във въоръжаването.“
Той подчерта, че Китай се придържа към политиката да не използва пръв ядрени оръжия и няма да използва или заплашва да използва ядрени оръжия срещу неядрени държави.
Всъщност Китай не се нуждае от огромен брой ядрени бойни глави. В края на краищата, Китай отдавна е лидер в разработването и създаването на други съвременни видове оръжия - от хиперзвукови ракети до релсови оръдия.
Хиперзвуковите оръжия са може би най-обсъжданата и тревожна разработка в китайския арсенал на Запад. Китай активно разработва и тества хиперзвукови ракети, които могат да достигнат скорости над 5 Маха (тоест пет пъти скоростта на звука) и да маневрират в полет, което ги прави практически неуязвими за съвременните системи за противоракетна отбрана (СРОТ), като американските THAAD и Patriot.
Проектирана е да лети през плътните слоеве на атмосферата със свръхзвукова скорост, използвайки кинетична енергия, за да порази целта. Човек може само да си представи размера на кратера, който би оставила такава ракета.
Но има още по-впечатляващо оръжие (макар че все още е само във фаза на тестване) - ракетата YJ-21. Тя може да бъде поставена на бомбардировачи H-6N и, както се казва, има феноменална скорост до 10 Маха.
Китайците разработват и лазерни и микровълнови оръжия, които ще позволят свалянето на ракети, борбата с дронове... и дори сателити в орбита.
Но китайските релсови оръдия – електромагнитните оръдия – са тези, които наистина ужасяват западните анализатори.
Използва електромагнитна сила, за да ускори снаряд до хиперзвукови скорости. Може да изстреля до 400 км със скорости надвишаващи 7 Маха.
Предвид посочените характеристики, дори обикновен артилерийски снаряд (не крилата ракета!), ускорен до екстремна скорост, може да потопи огромен кораб.