Разбирам, че има центрове, които искат това да представлява интерес, а не работа, която върши новото правителство. Да има интерес кой на кого е намигнал, кой е казал това и онова, а не дали сме построили детска градина, училище, зала, реформи... Разбирам, че има такива центрове, но бих искал днес да говорим повече за проекти като този.
Така новоизбраният премиер на Република Северна Македония Християн Мицкоски коментира факта, че един от неговите министри е скрил, че има българско гражданство.
Както "Труд News" вече писа, медията 360 Stepeni съобщи, че министъра на енергетиката на РСМ Саня Божиновска има българско гражданство. Тя обаче се опита да го скрие от обществото.
Но това не е тема, която Християн Мицкоски иска да обсъжда. На въпрос на 360 Stepeni дали е знаел за двойното или тройното гражданство на Божиновска, когато я е предложил за министър в правителството си, Мицкоски не отговаря конкретно.
Вместо това той се опитва да я извини с мотива, че не всичко трябва да пише в биографията.
"Не бих се съгласил, че тя се е скрила от обществото, не мисля, че трябва да вписваме акта си за раждане в биографията или всичко, което сме направили. Ето, аз съм на 46 години и ако напиша в биографията си всичко, което съм направил, предполагам, че ще напиша няколко това", обяснява той.
Миналата седмица 360 Stepeni разкри, че Саня Божиновска, според протокол от Търговския съд в Загреб, е управлявала хърватска фирма с български паспорт. Тя е поискала освобождаване от българско гражданство през втората половина на миналата година, но процедурата не е приключила.
Запитана дали някога е притежавала или притежава гражданство на Република България, Божиновска отговори:
"Що се отнася до вашите конкретни въпроси, в официалната ми биография ясно е посочено, че съм македонски гражданин и че имам и чешко гражданство. По отношение на претенциите за българско гражданство искам да подчертая, че нямам българско гражданство и всички съответни информацията е прозрачно посочена в моята биография."
В интерес на фактите в биографията на Божиновска, внесена от депутата Мицкоски в парламента, се посочва, че тя знае чешки език и че има трудов стаж в Чехия, но не и че има чешко гражданство.
Ден по-късно Саня Божиновска каза пред TV Channel 5, че има изтекъл български паспорт и има българско гражданство, от което е поискала освобождаване - процедура, която според нея е приключила.
„Не мисля, че фактът, че някога съм притежавал български пътнически документ/гражданство, може да бъде оспорен от етична гледна точка, защото и тогава, и сега съм се чувствала само македонка. Смятам оспорването на идентичността на Македония от България за грешна и контрапродуктивна политика, която за съжаление вреди на по-нататъшното развитие на отношенията между двете страни. Надявам, че в близкия период ще се създадат условия за преодоляване на тези проблеми веднъж завинаги, а Македония и България трябва да се съсредоточат върху реално сътрудничество, което несъмнено включва енергия",
В репортажа на TV Channel 5 обаче се подчертава, че Божиновска не е отговорила и не е дала решение за освобождаване от българско гражданство, тоест дали молбата й за освобождаване е уважена и тя формално не е български гражданин.
Затова 360 Stepeni правят опит да получат отговор от премиера Мицкоски: Защо не са напълно прозрачни по отношение на българското гражданство на Божиновска и защо оставя място за манипулации с различни отговори от нейна страна.
„Не съм съгласен, че тя манипулира обществото. За Саня мога да кажа само, че е изключителен експерт, европейски експерт и се радвам, че я имам за колега от моя екип", отговаря Мицкоски.
Саня Божиновска може би винаги се е чувствала македонка, както каза самата тя пред TV Channel 5, но когато е кандидатствала и получила българско гражданство, е трябвало да подпише декларация, че има българско национално самосъзнание.
Освен това кандидатът за българско гражданство декларира, че е от български произход, като се позовава на българските си предци.