"Мръсни гащи" свалиха Стамболов

Декамероновската авантюра на Кирил Петков също ще го катурне

Още от моминските си години Смарайда Милкова имала леко пове­дение. Около нея се въртял кой ли не

Декамероновските авантюри свалят политици. Класически е случаят с Бил Клинтън и Моника Люински. У нас първата жертва е Стефан Стамболов. "Мръсни гащи" го принудиха да подаде оставка. Нищо чудно сега да го последва Кирил Петков. Макар бельото на Лена Бориславова да е чисто.

Седемдесет обезчестени моми! Обитател на тайни свърталища! Дамгосан от "френската болест"! Българският Казанова! Такива ле­генди витаели около фигурата на Стамболов.

Съществуват обаче и факти. През април 1894 г. вестник "Свободно слово" разгласява:

"Отпреди три месеца бивший военен министър г. подполковик Савов случайно се научил, че г. Стамболов, шефът на мин. кабинет, в който г. Савов е член от три години, и колега му г. П. Славков, министър на търговия­та и земледелието, са блудствовали със за­конната му съпруга в къщата, която е срещу Пипиниерата* до кавалерийските казарми, и в оная на Г. Ковача, находяща се в Пиротска улица, и още в други някои домове, гдето тя е била отвеждана скритом."

"Това срамотно дело – продължава газетата – е вършено от министрите с жената на другаря им през законодателний период на Седмото обикн. народно събрание миналата година, ко­гато военний министър г-н подполковник Са­вов е имал вечерни занятия с бюджетарната комисия на събранието по предварително дискутиране на военния бюджет и когато той е отсъствовал от София по служебни дела."

Смарайда Милкова е съпругата на Михаил Савов. Още от моминските си години имала леко пове­дение. Около нея се въртял кой ли не. Про­дължавали да се въртят и след задомяването й. Днес един, утре втори, вдругиден трети... Рога растели и се разклонявали над благородното Савово чело.

С Панайот Славков рогоносецът не се занимава. Обявява дуел на Сте­фан Стамболов. На 15 април премиерът получава депеша от секундантите на озлочестения офицер:

Многоуважаемий Г-не Министре,

Господин военний министър ни съобщава, че ни е назначил за секунданти по делото на ня­какво си оскърбление, нанесено от вас на се­мейната му чест и на военния мундир.

Вследствие на това и съобразно установе­ните за такива случаи формалности, молим ви, господине министре, да ни явите ще благо­волите ли да ни приемете, като ни укажете мястото и времето за това, или пък ще из­пратите своите секунданти при нас за разследвание и установявание на предметното оскърбление.

Приемете уверението, господине министре, на отличното ни към вас почитание.

София, 15 априлий 1894.

Подполковник Петрунов, Ковачев

Стамболов веднага си назначава секунданти – външният министър Димитър Греков и под­полковник Васил Кутинчев. В 4 и 30 часа подир пладне те се срещат със Савовите пълномощници Христо Петрунов и Стилиян Ковачев. Съвещават се и насрочват нова среща за 7 часа вечерта.

Стамболовите довереници съумяват да внушат на колегите си, че скандалният дуел на всяка цена трябва да бъде осуетен. Петрунов и Кова­чев се оттеглят от мисията под предлог, че Савов не же­лае да ги запознае с подробностите по оскърблението. Иначе казано – с пикантните детай­ли. Съставен е протокол в два екземпляра.

Михаил Савов обаче не се предава. Още същата вечер определя нови секунданти, които светкавично правят опит да се свържат със Стамболовите:

Г-ну Д. Грекову, мин. на Външн. дела и изпо­веданията.

Тъй като Вие сте определените секунданти на г. Ст. Стамболова по предложений на тоя последний от страна на г. подполк. Савова дуел, и понеже вместо първите секунданти на г. Савова, известни Вам, сме ние назначени за тая цел, то молим да ни явите: кога и где ще тряба да се срещнем и произнесем по въпросний дуел.

София, 15 април 1894 г. 

С почитание: В. Радославов, З. Митов (запасен майор) 

Греков и Кутинчев обаче отхвърлят новите довереници. Васил Радославов бил политиче­ски противник и личен враг на Стамболов. За­хари Митов пък бил не знам си какъв. Освен това Васил бил се "отказал да приеме предложения нему някога си дуел", а Захари бил принуден от самия Савов да напусне войската, поради "поведение, несъвместимо с честта и положението на един офицер". Такива люде не могат да бъдат се­кунданти, отсичат стамболовци.

Радославов и Митов рязко отвръщат: или среща, или протокол!

Става второто. В изработения на 18 април документ е посочено, че подполковник Михаил Савов "се счита за освободен в по-на­татъшното свое действие в защитата на оби­дената му чест, тъй като по кавалерски начин не може да получи сатисфакция", тоест удовлетворение.

Пред Добри Ганчев, своя учител по български език, княз Фердинанд прави цветистото изявление: "Във всеки случай, имайте предвид, че ко­гато ще трябва да меня правителството си, ня­ма да се възползвам от мръсните гащи на г-жа Савова."

Тъкмо обратното, монархът великолепно се възползва от препатилото бельо на госпожа Смарайда. Един ме­сец след скандала князът приема ос­тавката на Стефан Стамболов. По улиците тълпа­та неистово крещяла: "Долу блудника! Долу тиранина!"

* Сега Борисовата градина.

Най-четени