Музейни работници затвориха за час крепостта Царевец в знак на протест

Музейни работници затвориха за час крепостта Царевец в знак на протест

"Работим за мизерни заплати и заради това протестът ни е социален, а не политически", категорични са негодуващите

Екипът на Регионалния исторически музей /РИМ/ във Велико Търново премина към ефективните протестни действия, заради обидните и необмислени параметри на средствата, предвидени за развитие на културните институти в подготвяния Закон за държавния бюджет за 2022 г. Заради недоволството на 22 февруари, от 11,00 до 12,00 часа недоволстващите блокираха входа на най-посещавания туристически обект в страната- Архитектурно-музеен резерват "Царевец". Те издигнаха плакати с надписи: "Протест! Бюджет за култура 2022 !","Без култура няма държава, без минало няма бъдеще!", "Музеят не работи, забърсваме прах!", "Бършете прах, спасете старините!" и др.
 
"Пет човека от Регионалния исторически музей във Велико Търново за последните 6 месеца са напуснали заради ниските заплати. Това са квалифицирани кадри, някои владеещи по 2 и 3 чужди езика. Напускат изградени специалисти, сред които и доктори по история. 
 
Сериозен проблем се оказва отварянето на ножицата между образованието и културата. Двете сфери са свързани. Културата и образованието са свързани, защото образованието ползва продуктите на културата", коментира директорът на РИМ д-р Иван Църов. 
 
Той поясни, че издръжката на всеки музей се определя на базата на субсидирана бройка.
 
"Това, което иска Сдружението "Български музеи" и което е подкрепено от двата профсъюза в сферата на културата е 50 % увеличение на издръжката. Към момента 150 души обслужват РИМ-Велико Търново с всичките 31 обекта и с близо 500 000 посетители в добрите години за туризма. От целия екип специалистите са около 30 души. Останалите работници към Регионалния исторически музей са персонал, който подпомага обслужването на туристическия поток. Общата сума, която получава музея като държавна институция е около 1,3 млн.лева. Голяма част от тези средства отива за мизерните заплати, а останалото за издръжка. Осветлението в експозициите трябва да се заплаща. За да изглежда добре крепостта Царевец нощем е облян във светлина. Осветени са и църквите. Заради кризата в момента се наложи да спрем художественото осветление на голяма част от емблематичните обекти с изключение това на хълма Царевец", подчерта д-р Църов. 
 
Музейният шеф е категоричен, че е важно е да се спомене и обидното отношение на политиците към работата на служителите в областта на културата.
 
"Нека не забравяме, че всичко на този свят е преходно, а най-преходни са политиците. Историята прави връзката между съвремието и миналото, което ни обединява като народ. И ако министър-председателят казва, че могат да се внесат компютърни специалисти от Украйна, няма как да се внесат специалисти по българска история. Те се формират тук и за да стане един човек добър експерт са необходими 7-8-10 години", категоричен е д-р Иван Църов. 
 
Етнологът д-р Илия Вълев, който е член на синдикалната организация на КНСБ към музея допълни, че с колегите си настояват да се изпълни браншовият договор, който миналата година е бил подписан с тогавашния служебен министър Велислав Минеков. 
 
"В него са заложени параметри с конкретни коефициенти за образование, придобита квалификация, които да се имат предвид при формирането на заплатите. В момента възнагражденията ни са под всякаква критика. Когато след броени дни минималната работна заплата стане 710 лева, аз ще вземам с 30 лева отгоре, въпреки че съм висшист и доктор. Тези символични заплати са унизителни за труда ни. Затова нашият протест е социален, а не политически", коментира д-р Илия Вълев. 
 
снимки-Веселина Ангелова

Най-четени