Махат налога върху лихвите по депозити на граждани
Адвокатите без промяна на облагането
По-малко данъци ще плащат собствениците на фирми, които използват служебни коли и имоти за лични цели. Това реши бюджетната комисия като прие на второ четене промени в данъчните закони.
Данъкът върху разходите при използване на регистрирани на фирма автомобили, къщи и апартаменти, ще бъде намален от 10% на 3%, гласят новите текстове, които бяха приети по предложение на депутати от управляващата коалиция. В момента данъкът върху тези разходи е 10%, колкото е и данъкът върху печалбата. Затова при използването на служебни коли за лични цели реално няма промяна в дължимите от фирмите данъци.
С промяната обаче разходите за пътуване със служебна кола до морето или до спа хотел през уикенда ще се облагат с 3%, което е по-малко от данък печалба. Затова колкото повече собствениците на фирми и шефовете използват служебни коли за лични цели, толкова повече данъци ще пестят, коментираха финансисти, да които “Труд” се допита. Така ще бъде изгодно и колите на съпругите и децата на шефовете да се регистрират на името на фирмата, за да плащат по-малко данъци. Същевременно използването на коли от гражданите без фирми не води до намаляване на дължимите от тях налози.
Да бъде премахнат данъка върху лихвите по влоговете на граждани, гласят други промени в данъчните закони, които бяха приети от бюджетната комисия към парламента. Детските ясли и градини пък ще бъдат безплатни за родителите.
Депутати от “Възраждане” предложиха нормативно признатите разходи за адвокатите да бъдат увеличени от 25% на 40% от доходите им. Но депутатите отхвърлиха предложението. Не може да делим свободните професии и за едни нормативно признатите разходи да са по-високи, коментира министърът на финансите Асен Василев.
От ГЕРБ-СДС предложиха да бъде увеличен кръгът от активи, в които фермерите може да инвестират преотстъпен корпоративен данък, но и това не беше подкрепено от комисията.
Дават еднократно по 1000 лв. на микро фермери
Максималният праг става 3400 лв.
Осигуровките за ИТ специалистите, които взимат над 3000 лв., ще бъдат увеличени.
Максималният осигурителен доход ще се увеличава като пенсиите. Идеята на управляващите е това да става всяка година с малки стъпки, а не както ще стане през 2022 г. - от 3000 лв. на 3400 лв. Това стана ясно от думите на Георги Ганев от ДБ пред депутатите от бюджетната комисия на парламента, които приеха на второ четене бюджета на държавното обществено осигуряване.
Максималният осигурителен доход за настоящата година ще бъде увеличен на 3400 лв. от 1 април. Комисията отхвърли предложенията на депутати от ГЕРБ-СДС и от ДПС прагът да остане 3000 лв. За следващите годни обаче вдигането на прага ще става по формула, каквато има за индексирането на пенсиите. Обсъждат се много варианти, но няма решение каква да бъде формулата, стана ясно от думите на Георги Ганев.
Минималният осигурителен доход ще бъде увеличен на 710 лв., като той ще важи и за фермерите, реши бюджетната комисия. Депутатите отхвърлиха предложенията на ГЕРБ-СДС и на ДПС прагът да бъде съответно 470 лв. и 460 лв. За микро фермерите е предвидено да получат еднократна помощ от 1000 лв. заради увеличението на осигуровките им, обясни министърът на финансите Асен Василев.