Обсъдиха намаляване на заплатите в МВР

Автор: Труд news

По-малко пари при пенсиониране

В сектор “Сигурност” има нужда от реформа, заяви вицепремиерът Томислав Дончев

Заплатите на част от служителите в МВР и даваните пари при пенсиониране на полицаите да бъдат намалени, обсъдиха в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Представители на работодателските организации, синдикатите и правителството обсъдиха промени в Закона за МВР и Закона за държавния служител, които са внесени в парламента от депутата от ПП-ДБ Божидар Божанов и група народни представители.

Промените предвиждат заплатите в системата на МВР за областите със заплати по-ниски от средната за страната да бъдат изчислявани на база средната заплата в съответната област. В момента за база за определяне на заплатите в МВР взимат средната заплата за страната, а промяната би довела до намаляване на възнагражденията на хората в МВР в повечето области на страната. Освен това Божидар Божанов предлага при пенсиониране на полицаите да дават по 10 заплати, а не по 20, както е в момента. Промените предвиждат служителите в МВР, които са вече са пенсионери, да може да бъдат освободени.

Синдикатите категорично се обявиха срещу предложените промени, а работодателите не бяха на едно мнение. Вицепремиерът и министър на иновации и растежа Томислав Дончев заяви, че МВР и в целия сектор “Сигурност” има нужда от реформа, която трябва да бъде направена умно.

Най-четени