Унгарският премиер Виктор Орбан заяви тази сутрин по време на редовното си ежеседмично интервю за общественото радио „Лайош Кошут“, че е желателно „Украйна да остане извън Европейския съюз, защото, ако бъде допусната, тя ще попие всичките ни пари“
"Сметката за отопление за унгарските семейства ще се увеличи четирикратно, а сметката за ток ще се удвои, ако украинците успеят да прокарат плана за предотвратяване на закупуването на газ и петрол от Русия от страните членки на Европейския съюз", предупреди Орбан.
По думите му Унгария ще трябва да плаща 800 милиарда форинта повече всяка година за енергия, закупена другаде, вместо от Русия. Това е сума, равна на това, което правителството разпределя на семействата всяка година чрез намаления на сметките за комунални услуги.
Според Орбан по-голямата част от страните членки на ЕС не искат да помагат на собствените си семейства и бизнеси с енергийните си политики, а по-скоро искат да навредят на руснаците, за да помогнат на Украйна да премине през това.
Премиерът заяви, че Унгария заема противоположната позиция, води битка с тези страни членки и няма да позволи санкциите, свързани с руската енергия, да бъдат разширени до Унгария.
"Украинците стоят зад цялата политика на настояване за повишаване на цените на енергията, така че не е неразумно да се говори за украинска енергийна заплаха", заяви Орбан.
Той обясни, че украинците „мелят в същата мелница като европейските лидери“, които смятат, че като вредят на руснаците, помагат на украинците.
"Украинците изискват нещо от европейците, което ще разруши семействата, и тази опасност заплашва и унгарските семейства", заяви унгарският премиер. "Дискусиите в Брюксел не се водят над главите на хората, а в домовете им. Залогът е какво ще се случи със сметките за ток и отопление на унгарците."
Виктор Орбан коментира и необходимостта да се предотврати забраната на руския газ за Европа.
„Безполезно е да има тръбопровод, ако не се допуска газ да минава през него“, каза премиерът, подчертавайки, че тази стъпка би представлявала тежест за бюджета, която е приблизително същата като това, което се харчи за намаляване на сметките за комунални услуги, и никой все още не е дал отговор как тази мярка може да се поддържа при такива обстоятелства.
„Обикновено казвам това в Брюксел: разбирам, че искат да навредят на Русия, искат да помогнат на украинците, разбирам всичко това, но защо карат унгарците да плащат цената за това? Къде са тези пари? Дайте ги тук и тогава ще си бъдем квит“, заяви Виктор Орбан.
„Можем да преговаряме с вас“, подчерта премиерът, отбелязвайки, че „е различна ситуация“, ако Брюксел се съгласи да плати разходите за негативното въздействие на политиката им върху Унгария.
„Засега те не си мърдат пръста и мислят, че ние, унгарците, трябва да платим тази сума. Но винаги съм им казвал, че това не е нашата война и няма да позволя на Брюксел да ни кара да плащаме за подкрепата му за Украйна“, категоричен бе той.
Премиерът напомни, че планът за газопровода „Набуко“, заобикалящ Украйна, е съществувал преди десетилетия, но по онова време е бил направен невъзможен. Виждайки опасността обаче, унгарското правителство създаде словашко-унгарската газова връзка, както и южен тръбопровод - към Сърбия, България и Турция - чрез свързване на съществуващите връзки, увеличаване на капацитета им и инсталиране на нови компресорни станции.
Говорейки за последиците от това, той каза, че Словакия получава газ през тази система от началото на войната в Украйна. Оказа се, че краткосрочните бизнес съображения може да не са били в нейна полза, но дългосрочните съображения за енергийна сигурност са - коментира инвестицията Виктор Орбан.
Премиерът спомена Турция като ключова страна по отношение на доставките на газ за Унгария, казвайки, че там пристига както азербайджански, така и руски газ, а турците са достатъчно смели да пускат и изкарват руски газ, независимо какво им се казва.
По думите на Орбан Унгария е сключила споразумение с Азербайджан, съгласно което унгарски компании могат да придобият по-малък дял в азербайджанските находища на природен газ, които са сред най-големите в света.
Това, отбеляза той, може да понижи цената на унгарските енергийни нужди. Според него, държава като Унгария, която е загубила районите, където се намират енергийните ѝ ресурси, има много работа.
„Ако не си умен, ще те ограбят“, каза той, добавяйки, „сега в Брюксел не само трябва да си умен, но и силен.“
Говорейки за присъединяването на Украйна към ЕС, премиерът подчерта:
„Определено искаме да държим Украйна извън ЕС, защото ако я допуснем, тя ще поеме всичките ни пари като гъба, а Централна Европа, включително Унгария, ще плати цената за това."
Той каза, че по някаква причина западноевропейските лидери са си наумили да сключат споразумение с Украйна за поддържане на армия от около един милион души. Това ще бъде платено от европейците, което означава, че вместо Западна Европа да укрепва собствените си армии, тя ще плаща заплата на Украйна.
Това дори може да представлява сериозен риск за сигурността на Европа, защото те биха могли да финансират армия, която "не винаги ще бъде приятелска или поне няма гаранция за това“, предупреди Орбан.
Той подчерта, че въпросът за членството на Украйна в ЕС е свързан с това, защото е много по-лесно да се вземат проукраински финансови решения, ако Украйна е в ЕС, отколкото ако не е.
В тази връзка министър-председателят насърчи всички да изразят мнението си за членството на Украйна в ЕС в гласуването Voks 2025, стартирано от правителството.
„Нека не позволяваме на други да вземат решения вместо нас“, подчерта той.
Той посочи, че е уверен, че гласуването – в което вече са участвали един милион души – ще потвърди позицията на правителството, отхвърлящо членството на Украйна в ЕС.
Той също така спомена, че Тиса вече е провела собствен партиен референдум по въпроса, където 58% са подкрепили членството на Украйна в ЕС.
Според него унгарските опозиционни партии по същество имат украински връзки и украинците „се движат напред като нож през масло“, когато навлизат в унгарския политически живот чрез опозиционните партии.
Той подчерта, че в Унгария действа „провоенна, проукраинска пропагандна мрежа“ и „ни натрапва проукраински позиции в лицата“ всеки ден, но според Орбан „ние също сме предприели необходимите стъпки срещу това - като внесохме Закона за прозрачност в парламента“.
Той отбеляза, че опозиционните партии са известни с проукраинската си нагласа, тъй като подкрепят членството на Украйна, но не се е очаквало украинските тайни служби „да поддържат толкова дълбока система от отношения с тях“.
В предаването премиерът заяви по отношение на заловения в Будапеща украинец, че в Унгария има интензивна украинска шпионска дейност, всяка държава има някаква разузнавателна система, което трябва да се толерира в международната практика, но според опита украинската активност в Унгария се е увеличила значително и се организират и оперативни действия.
„Те изграждат измислена история, че в Украйна се арестуват шпиони, считани за унгарци, с което, разбира се, ние нямаме нищо общо, и формулират информационни искания относно държавните лидери и функционирането на Унгария“, каза премиерът. "Готови сме да предотвратим това - точно както ни обвиниха, че изпращаме унгарски шпиони в Украйна, в този момент ние предприехме контрамерки тук.
"Те също предприемат дезинформационна кампания, ние също така въведохме закона за прозрачност, който не позволява на украинците да управляват проукраинска пропагандна мрежа тук", добави той.
Орбан е категоричен, че вярва в мирната политика на Тръмп. Той не знае дали ще има мир, но очаква да има прекратяване на огъня. Според него военното напрежение ще бъде по-ниско, отколкото е сега.
Той обърна внимание на факта, че през последните три години Унгария е загубила около 20 милиарда евро ресурси от икономиката си поради войната. Ако това не се беше случило, „всичко щеше да процъфтява, но сега нищо не процъфтява“, защото докато войната продължава, е трудно икономиката да расте, отбеляза премиерът.
Той подчерта, че въпреки това не се е отказал и насърчава всички в правителството да не говорят за трудностите, а да намерят решение.
„Акцентирам върху факта, че независимо колко трудна е ситуацията, трябва да имаме свои собствени цели и да не се отказваме от тях“, каза той.