Младата българска актриса Мария Бакалова продължава своето изключително успешно холивудско приключение. Номинираната за „Оскар“ за ролята си във вулгарното и политизирано анти-Тръмп продължение на „Борат“ актриса вече е част и от най-комерсиалното кино явление за последните години – така наречената обединена филмова вселена на „Марвел“.
Режисьорът на един от многото „марвелски“ хитове - „Пазители на галактиката“, Джеймс Гън разкри, че Бакалова се е присъединила към актьорския състав на третата част, която трябва да излезе през май догодина. Снимките са започнали през ноември 2021-а и са приключили наскоро. Сюжетът се пази в тайна, както и конкретната роля на Бакалова. Гън я определи като „невероятна“, а тя написа, че за нея е било чест да работи с него.
Супергеройските поредици на „Марвел“ доминират филмовия пейзаж вече над десетилетие. Милиони млади и не толкова млади зрители са пристрастени към тези комиксови екранизации, но ценители на качественото кино са остро критични към корпоративната природа на подобни продукции. Скорсезе и Копола дори бяха атакувани от близките на „Дисни“ и „Марвел“ медии, защото правилно определиха тези екранни продукти като „увеселителни атракции“ без художествена стойност.
Но за повечето комерсиални изпълнители е осъществена мечта да станат част от филмовата вселена на „Марвел“. И сега 26-годишната бургазлийка Мария Бакалова е една от тях. Първите два филма от „Пазители на галактиката“ донесоха общо над 1,6 милиарда долара от продадени билети в цял свят.
„Старая се да не си поставям някакви граници. Искам да съм най-подготвената, най-дисциплинираната, пък каквото има да става - да става. Бих била наистина щастлива, ако хората се държат един към друг толерантно, с любов, с респект и са добри, като човешки същества, дори благодарение на различията им. Наистина дали няма да бъде много по-красиво ако една картина е с повече цветове. Бих заменилa всичко, за да направя света по-красив“, каза Бакалова пред „Труд“, покрай историческия си успех с ролята на дъщерята на Борат в едноименното продължение.
Тя е избрана след кастинг с над 600 неизвестни актриси. Истината е, че не всяка дама би се съгласила да стане част от такъв проект. „Борат 2“ беше удивително вулгарен, грозен и откровено политически филм, излязъл точно по време на предизборната кампания за президент на САЩ. Филмът използва манипулативен монтаж, за да демонизира и дехуманизира привърженици на Доналд Тръмп. Бакалова участва в няколко невероятно гнусни сцени, които отвратиха множество зрители, но се харесаха на други. Ключов момент беше и своеобразния секс-капан, който авторът на филма Саша Барън Коен постави на легендарния бивш кмет на Ню Йорк и тогавашен адвокат на президента Тръмп Руди Джулиани.
Сензационни промоционални кадри показаха как той лежи в хотелска стая и си бърка в панталоните, а над него е българската актриса Мария Бакалова. Тя му се е представила за репортерка с желание да го интервюира... и явно още нещо. Поканила го е в хотелска стая, оборудвана със скрити камери. Докато Джулиани е на леглото в стаята връхлита Саша Барън Коен в образа на Борат и крещи, че момичето било на 15 години и е „твърде старо за него”.
Скритите камери са там, за да хванат Джулиани в неудобна ситуация. Той вика полиция и подава оплакване. Медиите използваха кадрите като бухалка срещу Джулиани, Тръмп и републиканците. И така започна звездният път на българското момиче, довел до роля в „Пазители на галактиката 3“.
Днес Бакалова вече е част от няколко престижни холивудски заглавия. Тази година излиза хоръра „Тела, тела, тела“, както и ковид-комедията The Bubble.