От гневен хан Аспарух до Тодор Колев със спрей украсиха Шумен

Графити майстори от страната от три дни разказват историята на Шумен по сиви и неугледни стени в града и буквално ги превръщат в изкуство. Уличната инициатива за разкрасяване на градското пространство и нов прочит на миналото е част от второто издание на фестивала "Шумен и буден". Повелителите на спрейовете сами са избирали сюжетите си, но запознавайки се с историята на Шуменско - мястото, откъдето започва българската държавност. Затова на една от стените грее ликът на хан Аспарух, но гневен, разказва създателят му Радослав Рудачев от Добрич, докато извайва в неделя последни черти с аерограф. А защо, на кого и на какво е ядосан? Отговорът е лаконичен - на всики, на историята, управляващите правят, каквото си искат, а българите нищо не предприемат. Електрически стълб пред стената с величествения хан също ще стане част от сюжета, той ще се превърне в копие, умува майсторът.

Цар Борис I също е увековечен от графити майсторите. Неговият образ е взет от монумента "Създатели на българската държава" над Шумен. Ценителите ще разпознаят по стените и накити от Преславското златно съкровище, пресъздадени от Ганчо Ганчев от Велико Търново. Историята на Шумен не може и без любимия на много поколения Адама. Ликът на Тодор Колев заема централно място по бул. "Симеон Велики" със знаменателната си реплика "Няма как да обясниш нещо на човек с когото ви делят два вагона книги". Авторът Йоан Ценков (JahOne) от София провокативно го е пресъздал със спрей в ръка.

Уличните художници са категорични, че да рисуваш на стена е все едно да твориш върху платно, изисква се същото вдъхновение и майсторство.

Инициативата, която зарадва много шуменци и ги накара да снимат и споделят картините в социалните мрежи преди да са завършени, е организирана от Фондация "Подобри", а партньори са Общински младежки съвет, Община Шумен и фирми.

Най-четени