Повече от 50 държави са се обърнали към Белия дом, за да започнат търговски преговори, разкри главният икономически съветник на президента Тръмп.
„Страните са ядосани и отвръщат на удара - и, между другото, идват на масата за преговори“, заяви Кевин Хасет, директор на Националния икономически съвет на Белия дом, докато официалните лица се опитваха да защитят икономическата политика на Тръмп.
„Снощи получих доклад от USTR [Търговския представител на САЩ], че повече от 50 държави са се обърнали към президента, за да започнат преговори, но те го правят, защото разбират, че поемат голяма част от митата“, добави Хасет.
Администрацията на Тръмп наложи глобално мито от 10% върху стоките, внасяни в САЩ, заедно с други целеви мита за различни търговски партньори.
Обявяването на тарифите в сряда - „Деня на освобождението“ - беше посрещнато с незабавен и продължаващ срив на фондовите пазари, както и с налагането на ответни тарифи от различни държави. Тръмп заяви в социалните мрежи, че американците трябва да се „държат здраво“.
Виетнам, който с мито от 46% ще бъде най-засегнатата азиатска държава, ако митата бъдат наложени, както е планирано, поиска от Тръмп да отложи налагането на митата с поне 45 дни, за да предотврати ход, който ще опустоши икономиката на страната.
В отговор на предложението на Виетнам Питър Наваро, старши търговски съветник на Тръмп, заяви пред Fox News:
„Това не са преговори. Това е национално извънредно положение, основано на търговския дефицит, който е излязъл извън контрол заради измама“.
През последните години виетнамската икономика процъфтява, тъй като западните търговци на дребно, които търсят евтини производствени мощности, се отдръпнаха от Китай. Сега САЩ са най-големият експортен пазар на Виетнам с около 30% от общия му износ.
„Не казвайте, че искате да намалите тарифите и да приключите с това“, добави Наваро. „Спрете да манипулирате валутите си. Спрете да правите дъмпинг.“
Хауърд Лутник, министър на търговията на САЩ, предупреди, че „няма да има отлагане“, когато беше попитан дали Тръмп обмисля да отложи прилагането на митата, за да преговаря с държавите.
„Те определено ще останат в сила в продължение на дни и седмици. Това е някак очевидно“, каза Лутник в предаването Face the Nation по CBS.
Той добави, че някои острови, населени единствено с пингвини, са включени в списъка, за да не могат държавите да ги използват като вратичка.
„Ако оставите нещо извън списъка, страните, които се опитват да правят арбитраж на Америка, минават през тези страни към нас“, обясни Лутник.
В това, което изглеждаше като разрив в Белия дом, Илон Мъск разкритикува митата през уикенда.
„Надявам се, че в крайна сметка ще се постигне съгласие, че както Европа, така и Съединените щати трябва да преминат към нулеви мита, като на практика се създаде зона за свободна търговия“, заяви Мъск чрез видеовръзка на конференция, организирана от Матео Салвини, заместник министър-председател на Италия.
Отделно от това главният изпълнителен директор на Tesla написа „да“ в коментарите под цитат, споделен в X, който предполага, че митата са „голямо бедствие“, за което е виновен Наваро.
Наваро отговори в неделя, като заяви, че Telsa продава автомобили, чиито части идват от чужди държави, и че Мъск „просто защитава собствените си бизнес интереси, както би направил всеки бизнесмен“.
Хасет заяви, че Русия е била пощадена от митата не защото съществуващите санкции срещу Москва „изключват всякаква значима търговия“ с нея, както по-рано твърдеше Белият дом, а за да се предотврати провал на мирните преговори за войната в Украйна.
„Очевидно е, че в момента се водят преговори с Русия и Украйна, и мисля, че президентът взе решение да не смесва двата въпроса“, заяви Хасет пред ABC News. По-нататък той предположи, че след приключването на преговорите Москва евентуално може да бъде засегната от мита.
В Европа Джанкарло Джорджети, италианският министър на икономиката, заяви, че се стреми към „деескалация“ със САЩ, като заяви, че контрамитата могат да бъдат вредни за всички.
„Трябва да се опитаме да запазим хладнокръвие“, каза той.
Очаква се ЕС да се присъедини към Китай и Канада в налагането на ответни мита. Според Ройтерс съюзът ще предложи на членовете си късно в понеделник първия набор от контрамерки върху внос от САЩ на стойност до 28 млрд. долара - от конци за зъби до диаманти.
Лидерът на Израел Бинямин Нетаняху вероятно ще засегне въпроса за митата, наложени на страната му от Тръмп, по време на посещението си в Белия дом в понеделник.
Дългогодишният съюзник остана зашеметен от шоковото 17% мито върху израелския внос, след като страната предприе превантивни действия за отпадане на всички останали мита върху 1% от американските стоки, които все още са засегнати от тях.
През уикенда Тръмп сподели видеоклип в социалната мрежа „Truth Social“, в който предполага, че митата му целят да ударят фондовия пазар в опит да наложат по-ниски лихвени проценти.
В неделя Хасет заяви, че президентът уважава независимостта на Федералния резерв и че администрацията „не се опитва да захрани пазара“.
Той каза в предаването „Тази седмица“ на ABC News, че митата имат за цел да подтикнат чуждите държави да търсят нови търговски споразумения със САЩ, които ще са по-добри за американските работници и в крайна сметка ще стабилизират цените.
„Това не е стратегия за срив на пазарите“, каза той. „Това е стратегия за създаване на златен век в Америка за американския работник. Не смятам, че ще видите голям ефект върху потребителите в САЩ“.